Çfarë sms shkëmbeu me CEO-n e Pfizer? Von der Leyen do të merret në pyetje për kontratat që firmosi

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.01.2023, 16:34

Komiteti i posaçëm i Parlamentit Evropian për pandeminë Covid-19 ka vendosur të thërrasë Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një seancë dëgjimore për kontratat e vaksinës Covid-19.

Në veçanti, komisioni fton Ursula von der Leyen të japë shpjegime në lidhje me rolin e saj në negocimin e kontratës së tretë dhe më të madhe me Pfizer, por edhe për mesazhet që ajo ka shkëmbyer me kompaninë CEO i së cilës është, Albert Burla.

Gjithashtu, pas refuzimit të dyfishtë të CEO të Pfizer Burla për të dëshmuar në Parlamentin Evropian, komiteti i posaçëm për Covid-19 po bën thirrje për sanksione ndaj kompanisë farmaceutike duke i pezulluar aksesin e saj në Parlamentin Evropian.

I njëjti komitet kërkon që CEO-s së Pfizer, Albert Burla, t’i pezullohet qasja në Parlamentin Evropian. Kjo kërkesë do të shqyrtohet nga Konferenca e Kryetarëve të Parlamentit Evropian (bazuar në nenin 123 të Rregullores së Procedurës së KE-së), e cila do të përcaktojë detajet e një kufizimi të mundshëm të aksesit të Pfizer në KE.

Sa i përket kërkesës së Komitetit Covid për të ftuar Presidentin e Komisionit në një seancë dëgjimore, sipas rregullores së PE ftesa do t'i dërgohet Presidentes së Parlamentit Roberta Metzola, e cila më pas do të vendosë nëse do t'i kërkojë Ursula von der Leyen të marrë pjesë në seancë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit