Teknologjia 6G do transmetohet nga njerëzit! Trupat tanë do shërbejnë si antena

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.01.2023, 09:01

Askush nuk e di saktësisht se si do të funksionojë teknologjia 6G. Por studiuesit në Universitetin e Masaçusets Amherst besojnë se përdorimi i njerëzve si antena për të fuqizuar 6G mund të jetë mënyra më e besueshme për të marrë energji shtesë që në të kundërt do të shpërdorohej.

Në përpjekje për të përshpejtuar shkëmbimin e informacionit, shkencëtarët kanë filluar tashmë të hetojnë Visible Light Communication (VLC), në thelb një version me valë i fiberoptikës, që përdor rrezet e dritës për të transmetuar informacion. Shtimi i VLC në 6G nxiti ekipin e UMass Amherst të shkonte edhe më thellë.

Së pari, një hyrje në 6G. 5G konsiderohet gjenerata e pestë dhe më e fundit e rrjeteve celulare me brez të gjerë është ende në fillimet e saj. Rrjetet e 5G funksionojnë në frekuenca të valëve milimetrike midis 30-300 Gigahertz, të cilat janë 10 deri në 100 herë me frekuencë më të lartë se rrjeti i mëparshëm celular 4G.

Përkufizimi i këtyre gjeneratave celulare përcaktohet nga një partneritet global i njohur si 3GPP. Duke pasur parasysh historinë e marshimit të pafund të teknologjisë, është e pashmangshme që 5G të zëvendësohet nga një rrjet i ri në të ardhmen. Thjesht nuk është plotësisht e qartë se çfarë do të jetë 6G.

Ndërkohë, në studimin e ri, shkencëtarët e UMass Amherst zbuluan se njerëzit mund të luajnë një rol vendimtar në bërjen e VLC më efikas duke përdorur trupat e tyre si bartës të bakrit të mbështjellë për të kapur energjinë nga VLC.

Autori kryesor i studimit Jie Xiong, profesor i informacionit dhe shkencave kompjuterike në UMass Amherst, shpjegon:

“VLC është mjaft e thjeshtë dhe interesante. Në vend që të përdorë sinjale radio për të dërguar informacion me valë, ai përdor dritën nga LED që mund të ndizen dhe fiken, deri në një milion herë në sekondë. Llambat LED më pas mund të transmetojnë të dhëna dhe "çdo gjë me një aparat fotografik, si telefonat inteligjentë, tabletët ose laptopët tanë mund të jenë marrësi", thotë Xiong.

Ana negative e VLC vjen nga një shkallë e lartë e "rrjedhjes" së energjisë me emetimin e sinjaleve të valëve të radios në kanalin anësor. Studiuesit besojnë se nëse mund të mbledhin energjinë e humbur të radiofrekuencës (RF), ata mund ta përdorin atë në mënyrë të mirë duke fuqizuar pajisje të vogla elektronike.

Pas eksperimentimit me tela, mbështjellje dhe sfond, shkencëtarët kuptuan se trupi i njeriut ofron mjetin më të mirë, deri në 10 herë më të mirë se çdo mënyrë tjetër e testuar për të përforcuar aftësinë e një spirale bakri për të mbledhur energjinë që shpërdorohet.

Më pas ata ndërtuan Byzylykun+— një mjet i lirë që është menduar të vihet në parakrah, por që mund të përshtatet në një unazë, rrip ose varëse për të mbledhur energjinë e humbur. Byzylyku i bakrit i mbështjellë + mund të arrijë deri në mikrovat, mjaftueshëm për të mbështetur sensorët e monitorimit të shëndetit në trup, të cilët kërkojnë pak energji për të punuar, sipas ekipit.

Lidhja e bobinave të bakrit me sistemet VLC përdor njerëzit si antena për të fuqizuar teknologjinë që ata përdorin.

"Në fund të fundit," thotë Xiong, "ne duam të jemi në gjendje të mbledhim energji nga të gjitha llojet e burimeve në mënyrë që të fuqizojmë teknologjinë e ardhshme".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit