Zbulohet implanti i parë i trurit që trajton depresionin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.01.2023, 07:44

Ndërsa Neuralink i Elon Musk pret të fillojë provat njerëzore në gjashtë muaj, një kompani neuroteknike zbuloi një pajisje që trajton depresionin dhe tani është në kafkën e pacientit të parë.

"Pilula dixhitale" e Inner Cosmos përfshin dy pjesë: një elektrodë që qëndron nën lëkurën e kokës dhe një pjesë tjetër që kapet mbi flokët e përdoruesve për të fuqizuar pajisjen. Implanti dërgon pulse të vogla elektrike në rajonin e trurit të prekur nga depresioni korteksin e majtë dorsolateral paraballor një herë në ditë për 15 minuta. Dhe pajisja e jashtme nuk ka nevojë të jetë në kokë kur trajtimi nuk është duke u përdorur.

Inner Cosmos has unveiled the first brain implant to treat depression. The digital pill is the smallest and least invasive technology to date - the implant is about the size of a penny

Pacienti i provës nga St Louise, Misuri, është planifikuar të testojë inovacionin e Inner Cosmos për një vit, dhe kompania ka një provë tjetër njerëzore që do të fillojë muajin e ardhshëm.

Inner Cosmos's 'digital pill' includes two parts: An electrode that sits under the skin of the scalp and the 'prescription pod' that snaps onto the users' hair to power the device

Pilula dixhitale Inner Cosmos është teknologjia më e vogël dhe më pak invazive deri më sot implanti është sa një qindarkë. Dhe kompania e krahason podin e jashtëm me karikimin e një Apple Watch. Qëllimi i Inner Cosmos është të largohet nga barnat me recetë dhe drejt një 'trajtimi më efektiv'. Pilula dixhitale Inner Cosmos mundësohet nga një aplikacion smartphone, i cili gjithashtu shfaq grafikët e humorit dhe depresionit që mund të ndahen me një mjek.

The implant sends pulses to the brain region affected by depression - the left dorsolateral prefrontal cortex - once a day for 15 minutes. And the external device does not need to be on the head when treatment is not being administered

Neuralink i Musk së fundi kreu një demonstrim produkti që tregoi çipin e tij në trurin e një majmuni, duke e lejuar atë të kontrollonte një tastierë në një ekran për të shtypur fjali të plota. Synchron filloi provat njerëzore të implantit të tij të trurit në korrik, i cili lejon përdoruesin të kontrollojë një kompjuter duke përdorur vetëm mendimin.

Implanti i trurit Stentrode, rreth madhësisë së një kapëse letre, do të vendoset në gjashtë pacientë të Nju Jorkut dhe Pittsburgh. Stentrode do t'i lejojë pacientët të kontrollojnë pajisjet dixhitale vetëm duke menduar dhe do t'u japë atyre aftësinë për të kryer detyrat e përditshme, duke përfshirë dërgimin e mesazheve, emailet dhe blerjet në internet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit