Oqeanet regjistruan temperaturat më të nxehta ndonjëherë në vitin 2022

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 11.01.2023, 12:59

Në vitin 2022, oqeanet e botës regjistruan temperaturat më të nxehta, duke demonstruar ndryshimet e thella dhe të përhapura që emetimet e shkaktuara nga njerëzit kanë bërë në klimën e planetit. Më shumë se 90% e nxehtësisë së tepërt të bllokuar nga emetimet e gazrave serrë absorbohet në oqeane. Të dhënat, duke filluar nga viti 1958, tregojnë një rritje të paepur të temperaturës së oqeaneve, me një përshpejtim të ngrohjes pas vitit 1990.

Sipas The Guardian temperaturat e sipërfaqes së detit kanë një ndikim të madh në motin e botës. Oqeanet më të nxehta ndihmojnë në rritjen e motit ekstrem, duke çuar në uragane dhe tajfunë më intensivë dhe më shumë lagështi në ajër, gjë që sjell shira dhe përmbytje më intensive. Uji më i ngrohtë gjithashtu zgjerohet, duke ngritur nivelin e detit dhe duke rrezikuar qytetet bregdetare. Temperatura e oqeaneve ndikohet shumë më pak nga ndryshueshmëria natyrore e klimës sesa temperatura e atmosferës, duke i bërë oqeanet një tregues të pamohueshëm të ngrohjes globale. Viti i kaluar pritet të jetë i katërti ose i pesti më i nxehtë i regjistruar për temperaturat e ajrit sipërfaqësor kur të mblidhen të dhënat përfundimtare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit