82-vjeçari punonte si arkëtar në market, në TikTok mblidhen 100.000 $ për ta nxjerrë në pension

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.01.2023, 02:05

Një punonjës i moshuar i Walmart(rrjet supermarketesh) ka mundur të dalë në pension pasi një klient i sjellshëm hapi një GoFundMe për të dhe mblodhi më shumë 100,000 dollarë pasi e postoi në TikTok.

Veterani i marinës Butch Marion, 82 vjeç, po punonte 40 orë në javë si arkëtar në Walmart në Cumberland, Maryland, kur u takua me Rory McCarty.

Ai postoi një video në TikTok të Marion pas banakut dhe video shpejt mori miliona shikime. Më pas McCarty organizoi mbledhjen e fondeve më 18 dhjetor dhe që atëherë ka grumbulluar 118,575 dollarë nga mbi 5,000 dashamirës në të gjithë botën.

Duke shpjeguar pse ai organizoi mbledhjen e fondeve, TikToker tha:

Unë isha duke bërë pazar në Walmart një ditë tjetër dhe më priste një burrë 82-vjeçar i quajtur Butch. Si një pronar biznesi dhe duke ditur se sa e vështirë ka qenë të përpiqem të gjej ndihmë të mirë për biznesin tim. U habita duke parë këtë burrë të moshuar ende duke punuar. Puna me turne 8 deri ne 9 ore.

Marion dikur punonte në General Motors, por doli në pension që të mund të kujdesej për burrin e ish-gruas së tij – por kur ai vdiq, Marion u kujdes për ish-gruan e tij. Kur edhe ajo vdiq, Marion u kthye në punë.

Të mërkurën, veterineri punëtor u largua nga puna e tij në Walmart për herë të fundit dhe iu dha një çek prej 108,000 dollarësh sa ishte mbledhur deri në atë kohë. Ai tha se me paratë, ai do të paguajë faturat e tij dhe do të shkojë të vizitojë vajzat dhe nipërit e tij në Florida të cilët nuk ka mundur t'i shohë prej vitesh. Marion tha:

Kjo është thjesht joreale. Ndihem si një njeri i ri. Zog i dalë nga një kafaz.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit