Se kishim dëgjuar kurrë më parë/ Britanikët gjejnë një mënyrë të re për t’u ngrohur

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 09.01.2023, 17:17

Familjet që ngrohen me kaldaja me pelet druri në Mbretërinë e Bashkuar po grumbullojnë mbetjet e maceve si një alternativë për të ngrohur shtëpitë e tyre këtë dimër. Këtë e bëjnë të ditur pronarët e dyqaneve të kafshëve shtëpiake.

Ky angazhim i tyre vjen pasi lufta e Rusisë në Ukrainë shkaktoi një mungesë globale të peletave të drurit, një konflikt që ka rritur gjithashtu faturat e energjisë. Familjet po përpiqen t'i mbajnë shtëpitë e tyre të ngrohta me afrimin e të ftohta, ndërsa shumë familje kërkojnë mënyra alternative për të ngrohur shtëpitë e tyre pasi çmimet e gazit mbeten të larta.

Sobat me dru janë një alternativë që shtëpitë mund të zgjedhin, megjithëse kushton rreth 600 £ për të pasur dru zjarri të mjaftueshëm për të ndezur një sobë me dru në mbrëmje dhe fundjavë gjatë dimrit, sipas Certainly Wood, furnizuesi kryesor i Mbretërisë së Bashkuar me dru zjarri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit