Trazira të mëdha në Brazil! Mbështetësit e Bolsonaros sulmojnë ndërtesat qeveritare

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.01.2023, 22:07

Qindra mbështetës të fortë të ish-presidentit të Brazilit, Jair Bolsonaro, kanë sulmuar kongresin e vendit, pallatin presidencial dhe gjykatën supreme.

Në media thuhet se sulmi ngjan me një terrorist pasi tri ndërtesat janë pushtuar nga terroristët nxitës të grushtit të shtetit.

Videot tronditëse treguan militantët pro-Bolsonaros duke u ngjitur me shpejtësi në platformën devijuese në Palácio do Planalto, zyrat presidenciale, duke bredhur në korridoret e ndërtesës dhe duke vandalizuar gjykatën supreme dritaret e së cilës ishin thyer.

Ata po hedhin karrige nga dritaret dje po shkatërrojnë ndërtesa publike.

Veterani i majtë Luiz Inácio Lula da Silva, i njohur si Lula, u betua si presidenti i ri i Brazilit të dielën e kaluar në festimet ku morën pjesë qindra mijëra brazilianë. Por mijëra ekstremistë pro Bolsonaros kanë refuzuar të pranojnë fitoren e ngushtë të Lulës në zgjedhjet e tetorit, duke kaluar javët e fundit në kampe jashtë bazave të ushtrisë në të gjithë vendin dhe duke bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak.

Ditën e sotme një turmë pro Bolsonaros marshoi nga selia e ushtrisë në Brasília drejt zemrës së politikës braziliane e cila strehon gjykatën supreme, pallatin presidencial dhe kongresin.

Militantët shumë të veshur me flamurin e verdhë dhe të gjelbër të Brazilit që u bë simbol i lëvizjes së ekstremit të djathtë të Bolsonaro depërtuan nëpër kordonet e policisë dhe u ngjitën në platformën devijuese që të çonte në ndërtesën e kongresit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit