“Udhëtim në Angli”/ Bandat shqiptare po shfrytëzojnë sulmet në aeroporte për të sjellë emigrantë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 08.01.2023, 11:56

Bandat shqiptare u kanë bërë të ditur “klientëve” se tani është koha ideale për të përdorur pasaporta false të BE-së, në vend që të përpiqen të kalojnë Kanalin me varka të vogla. Ata pretendojnë se ngjarjet që po ndodhin në aerporte nga oficerët e Forcave Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar nënkuptojnë më pak kontrolle dhe më shumë mundësi për të hyrë në Britani duke përdorur pasaporta false evropiane dhe karta identiteti, raporton Sunday Express.

Gjatë periudhës së Krishtlindjes pati tetë ditë sulme të Forcave Kufitare në aeroporte. Sindikatat kërcënuan me greva të mëtejshme të cilat mund të përhapen në porte, përfshirë Doverin. Kryeministri Rishi Sunak njoftoi javën e kaluar masa të reja për të penguar shqiptarët të bëjnë kalime. Kjo përfshin legjislacionin e ri deri në fund të shkurtit për të rritur numrin e fluturimeve javore që deportojnë njerëz në Shqipëri.

Ai gjithashtu u zotua oficerëve të Forcave Kufitare me bazë në aeroportin e kryeqytetit të Tiranës, rekrutimin e 400 specialistëve për të përshpejtuar aplikimet për azil shqiptarë dhe udhëzime të reja për punonjësit e rasteve të azilit se Shqipëria është një "vend i sigurt", që do të thotë se shumica e kërkesave do të refuzohen.

Sipas Zyrës së Brendshme, 45,728 persona kaluan Kanalin me varka të vogla për të hyrë ilegalisht në vend vitin e kaluar. Rreth një e treta janë shtetas shqiptarë, kryesisht meshkuj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit