Arrestohet në SHBA shqiptari mashtrues, zhvati një të moshuar dhe i mori mbi 14 mijë $

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.01.2023, 21:55

Një shtetas shqiptar është arrestuar në SHBA pasi akuzohet për vjedhje dhe mashtrim të madh. Shqiptari Marian Kola, 24-vjeç është arrestuar dhe i është kërkuar të dorëzojë pasaportën pasi ekziston rreziku i largimit nga vendi.

Detektivët arrestuan Marian Kola, 24 vjeç, të enjten pasi një hetim zbuloi se ai drejtonte një kompani të rreme të ajrit të kondicionuar në Collier County që kishte mashtruar një klient të moshuar për më shumë se 14,000 dollarë.

Zyrtarët thanë se Kola udhëtoi në Shqipëri katër herë në vitin 2022. Kola akuzohet për vjedhje të madhe midis 10,000 dhe 20,000 dollarë; vjedhje prej 10,000 deri në 50,000 dollarë nga një person mbi moshën 65 vjeç; shfrytëzimi i të moshuarve; puna pa licencē dhe mashtrim me karta ID.

Detektivët thanë se Kola operonte biznesin e tij, Kola Cooling, pa licencë. Kola kishte kryer biznes për më shumë se një vit duke përdorur një numër licence biznesi që i përkiste një inspektori lokal të zjarrfikësve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit