BMW prezanton prototipin e makinës që flet dhe ka 32 ngjyra

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.01.2023, 20:20

BMW AG ka zbuluar një prototip për një makinë që flet si një qenie njerëzore, ndryshon ngjyrat për t'iu përshtatur humorit të shoferit dhe nuk ka ekrane brenda.

BMW i Vision Dee i prodhuesit të automjeteve luksoze gjermane është zbuluar në ekspozitën e teknologjisë CES në Las Vegas këtë javë.

Prototipi i makinës mund të ndryshojë ngjyrat në pak sekonda, falë përdorimit të teknologjisë e-ink. Vitin e kaluar, prodhuesi i makinave ekspozoi BMW iX Flow, një model monokrom që mund të ndryshojë nuancat. Por versioni i Vision Dee i këtij viti mund të kalojë midis 32 ngjyrave dhe shoferët mund të personalizojnë automjetin e tyre fizik në mënyrë dixhitale. Makina demonstruese është e mbuluar me 240 panele që ndryshojnë ngjyrën, të cilat janë prerë me lazer dhe aplikohen në trupin me film ePaper të bërë nga firma amerikane E Ink. Secili nga 240 segmentet mund të kontrollohet individualisht.

Ndryshimet e ngjyrave mund të tregojnë statusin e baterisë, nëse një udhëtim me makinë është falas, apo edhe vendndodhjen e një makine të parkuar të vështirë për t'u gjetur nëpërmjet dritave ndezëse. Është madje e mundur të kontrollohet temperatura përmes ndryshimeve të ngjyrave që ndikojnë në sasinë e reflektimit të dritës së diellit.

Gjatë prezantimit që i bëri aktori dhe ish-guvernatori i Kalifornisë, Arnold Schwarzenegger u ndal edhe te komunikimi që kjo makinë ofron, në formën e një asistenti dixhital me zë femëror.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit