COVID-19/ OBSH akuzon Kinën se ka paraqitur të dhëna jo të sakta për pandeminë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 04.01.2023, 19:40

"Të dhënat e Kinës për Covid-19 nuk japin një pamje të saktë të situatës në vend dhe nuk përfaqësojnë numrin e shtrimeve në spital dhe vdekjet nga sëmundja", tha sot një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Komenti erdhi ndërsa agjencia e OKB-së përgatitet të takohet sërish të enjten me shkencëtarët kinezë si pjesë e një informimi më të gjerë midis shteteve anëtare mbi situatën globale Covid-19.

“Ne besojmë se numrat aktualë të publikuar nga Kina nuk përfaqësojnë situatën e vërtetë të sëmundjes përsa i përket pranimeve në spital, pranimeve në ICU, veçanërisht për sa i përket vdekjeve”, tha drejtori i shërbimit të urgjencave të OBSH-së në një konferencë shtypi, Mike Ryan.

Më herët në të njëjtën konferencë për shtyp, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus përsëriti se Organizata është "e shqetësuar" për rritjen e infeksioneve Covid-19 në Kinë dhe përsëri i kërkoi Pekinit që të sigurojë shpejt dhe rregullisht të dhëna për shtrimet në spitale dhe vdekjet në Kinë. vendi.

"Ne vazhdojmë t'i kërkojmë Kinës të dhëna më të shpejta, të rregullta dhe të besueshme për shtrimet në spital dhe vdekjet", tha ai.

“OBSH është e shqetësuar për rrezikun për jetën e njerëzve në Kinë dhe ka përsëritur rëndësinë e vaksinimit, duke përfshirë dozat përforcuese, për të mbrojtur nga shtrimi në spital, sëmundje të rënda dhe vdekje”, shtoi shefi i OBSH-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit