Studimi: Dëshironi të flini më gjatë? Shkoni ne Shqiperi, janë më gjumashët në botë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 04.01.2023, 13:10

"Dëshironi të flini më gjatë? Shkoni ne Shqiperi", kështu e nis artikullin media e huaj Big Think. Një studim i ri tregon se japonezët dhe aziatikët në përgjithësi flenë më pak se mesatarja globale, teksa më gjumashët janë shqiptarët. Një artikull i kohëve të fundit në Nature përshkruan atë që është ndoshta studimi më i madh global mbi kohëzgjatjen e gjumit dhe tregon tre faza të dallueshme tek ata që flenë në të gjithë botën, që korrespondojnë me moshën e rritur të hershme, të mesme dhe të vonë.

‘Harta botërore e kohëzgjatjes së gjumit (majtas) tregon ndryshime të mëdha rajonale, veçanërisht midis Evropës Perëndimore dhe Lindore (futje). Renditja e shteteve (djathtas) tregon devijimin nga norma globale (vija e zezë e qendrës), me shqiptarët dhe filipinasit që janë respektivisht të shquarit mbi- dhe nën-gjumë’, raporton Big Think.

Si shembull i të parës, artikulli citon dremitjen në vendin e punës, i cili “mund të jetë i keq në disa vende (p.sh., SHBA ose Franca), ndërkohë që konsiderohet normale nga fqinjët e tyre (p.sh. Spanja ose Italia). Gjithashtu, “Vendet e Lindjes së Largët, në veçanti Japonia, janë vërejtur të raportojnë më pak gjumë. Kjo mund të shpjegohet pjesërisht me kulturën e punës në këto vende, Japonia është i vetmi komb në botë ku 25% e punëtorëve të punësuar punojnë më shumë se 50 orë në javë.

Sipas studimit, gjumi, thotë Shekspiri është pjata kryesore në festën e jetës dhe më ushqyese. Sesa kohë na duhet çdo natë për tu ngopur varet nga shumë faktorë, ndër to edhe mosha.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit