Disa qytete në Maqedoni me ajër ekstrem të ndotur

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.01.2023, 16:09

Periudha e dimrit për kryeqytetin e RMV-së, si dhe për shumicën e vendeve të populluara në mbarë vendin, do të thotë pashmangshmërisht ajër tejet i ndotur. Stacionet matëse regjistrojnë vlera disa herë mbi ato të lejuara dhe tymi i i Shkupit ua mbyt “mushkëritë” qytetarëve. Indeksi i ndotjes në Autokomandë të Shkupit arriti në 137, në Bitpazar 199 ndërsa në Kisella Vodë 166.

Lugina e Shkupit kishte mesatarisht 2.5 pasdite grimca, 11 herë mbi nivelin e lejuar.

Ngrohja me dru apo me lëndë djegëse të tjera të ngurta, makinat por edhe fenomeni i njohur përmbysja e temperaturave janë shkaku kryesor i ndotjes.

DPHM njoftoi se nesër pasdite ka mundësi që mjegulla të pastrohet pjesërisht.

Ajri i ndotur është faktori i jashtëm më i rrezikshëm që kontribuon në rrezikun e sëmundjeve dhe komplikimeve me frymëmarrjen, më të rrezikuarit janë të moshuarit, fëmijët, si dhe personat me çrregullime kronike të zemrës dhe mushkërive.

Krahas faktit që nuk ka rritje të thirrjeve në ambulancë, mjekët apelojnë që të mos dilet pa nevojë ose nëse është e nevojshme që qytetarët të vendosin maska, për t’u mbrojtur sa më shumë nga ndotja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit