Skandali me gjyqin e Ylli Ndroqit, gjyqtarja kujtohet në fund të procesit se ekspertja “nuk bën”

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 01.01.2023, 13:15

Publikimi i vendimit prej 299 faqesh të Gjykatës së Posaçme për pronat e Ylli Ndroqit nxjerr në pah një skandal me procedurën e ndjekur prej gjykatës.

Në konkluzione pranohet se ai ka pasur një biznes të madh prej vitit 1993 që kishte si qëllim eksport-import të mallrave, e faktuar kjo edhe me dokumente.

Madje vetëm kapitali themeltar i këtij subjekti ka qenë 20 mijë dollarë, çka tregon dhe nivelin e sipërmarrjes së asaj kohe.

Por për vlerësimin e të ardhurave dhe për pasurinë gjykatësja, Etleva Deda, përzgjodhi 3 ekspertë nga lista e Ministrisë së Drejtësisë, ndërsa gjatë procesit nuk u pranua kërkesa që prej kësaj liste një prej ekspertëve të zgjidhej nga avokatët sipas përcaktimeve të ligjit.

Më tej, me paraqitjen e vlerësimit financiar rezultoi se Ylli Ndroqi kishte vlerë pozitive të të ardhurave deri në vitin 2020, kur edhe u vendos sekuestro.

Ndërsa para vitit 2003, prej biznesit që ushtronte, ekspertja konkludoi se fitimi i mbetur nga kompania që ushtronte aktivitetin në disa NIPT-e ishte 82,499,331 lekë ose rreth 1 milionë dollarë, pasi ishin zbritur shpenzimet e jetesës, pagat, tatimet e taksat.

Por ekspertja shprehet më tej se ky është fitimi më minimal i mundshëm, duke parë se në atë periudhë mallrat që vinin në Shqipëri ishin të kërkuara për shkak të mungesës në treg.

Ekspertja shprehet se mundësia më e lartë ishte që nga aktiviteti fitimi të ishte shumë më i madh.

Para gjykatës u paraqiten të dhëna zyrtare të doganave me mbi 700 maune të zhdoganuara, ku qartësisht shënohet akciza, TVSH e taksa doganore për mallrat.

Si rrallë më parë me fakte u provua se subjekti i krijuar në vitin 1993 ishte biznes i madh dhe me NIPT-e sekondare për të ushtruar aktivitetin.

E në fakt gjithçka iu nënshtrua analizës në pyetjet që u ngritën nga avokatët e prokurorët dhe të saktësuara nga gjykata.

Por çfarë ndodhi më pas ishte se në mënyrë të çuditshme, Etleva Deda, nuk pranon ekspertizën me një argument që e bën përgjegjëse vetë atë.

Pasi është njohur me raportin e saj, gjykata hidhet në sulm ndaj ekspertes që vetë kishte zgjedhur në fillim të procesit.

“Gjykata evidenton faktin se kjo eksperte ka marrë përsipër kryerjen e një detyre, për të cilën nuk ka patur aftësitë tekniko-juridike t’a kryente dhe nuk disponon liçensë për kryerjen e saj, edhe pse përpara Gjykatës u shpreh se e kishte atë tagër”, thuhet në argumentin e gjykatës.

Ky fakt duket se ngre shumë pikëpyetje, kur është vetë gjykata që në mënyrë të njëanshme, duke mos pranuar asnjë kërkesë të avokatëve, ka vendosur trupën e ekspertëve dhe kur vetëm gjykatëses i lejohet të drejtojë punën në rastin e ekspertëve, për të arritur në një proces të drejtë e të pavarur.

Kodi i procedurës penale dhe kodi civil ngarkojnë gjykatën me caktimin e ekspertit, duke zgjedhur një emër nga lista e Ministrisë së Drejtësisë.

Në këtë rast vetëm në përfundim të procesit gjykata me një të rënë të lapsit rrëzon të biznesin shumëvjeçar me pretendimin se nuk e dinte që ekspertja që ngarkoi nuk kishte licencën.

E në këtë mënyrë askush nuk mund të sqarojë se ku shkuan mbi 700 maunet e deklaruara në regjistrat doganore dhe faji i kujt është (dokumentet bashkangjitur).

Më tej në vendim thuhet se në seancë u pyetën dëshmimtarë e ish-punonjës që i përkasin pas vitit 2004.

Por në mënyrë absurde gjykatësja nuk pranoi të dëgjonte dëshmimtarët që kanë qenë punonjës në kompaninë Pasmaçiu, që ishte biznes i madh nga viti 1993.

Në seancë gjykata u shpreh se kjo nuk ishte e nevojshme. E me sa duket gjithçka është paragjykuar, pa pasur mundësinë për të bërë barazi para ligjit.

Nëse dëshmimtarët e kohës do të dëgjoheshin, do të zbardhnin edhe më shumë dritë mbi të vërtetën.

Pikërisht në këtë mënyrë gjyqtarja, Etleva Deda, ka arritur në konkluzionin se deri në vitin 2003 Ylli Ndroqi nuk ka pasur të ardhura edhe pse fakti është se ka pasur një biznes të madh, pra pa e sqaruar sa të ardhura ka pasur.

Në fakt po sipas ligjit, nëse një biznes nuk pret faturat, tatimorët bëjnë vlerësimin alternativ të lejuar në ligj dhe të detyrojnë jo vetëm të paguash tatimfitimin, por edhe gjobat./ORA NEWS

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit