Përfundon gjysmëvjetori i parë në shkollat e Maqedonisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 30.12.2022, 20:34

Nxënësit e arsimit fillor dhe të mesëm sot e përmbyllën gjysmëvjetorin e parë të shkollës. Në bankat shkollore do të rikthehen më 18 janar, më herët nga pushimi dimëror i zakonshëm. Nga Ministria e Arsimit arsyetohen se kjo ka të bëj me kalendarin për mësim gjatë vitit që po lëmë pas ku u humbën shumë ditë mësimi për shkak të festave. Sipas mësimdhënësve, këtë gjysmë-vjetor e karakterizoi mungesa e librave.

“Risi ka qenë koncepti mirëpo me ato trajnimet që i kemi bë ne mësimdhënësit që do të ligjërojmë në ato klasa ku ka koncept na ka ndihmuar trajnimi mjaft dhe nuk po shohim aq vështirësi. Çdo fillim është i vështirë mirëpo e kemi tejkaluar me kontributin e madh që japim ne mësuesit. Librat nuk i kemi pas, i kemi marr tash kohën e fundit. Për librat po, na kanë munguar por jemi gjind sepse kemi punu librat e vjetër që kanë punu gjeneratat e tjera”, tha për Alsat M Muzafere Shabani, sh.f “Kirili e Metodij”, fshati Straçincë.

Nxënësit shprehen të kënaqur që tashmë kishin mësuar alfabetin e gjuhës shqipe. Me rastin e festave të fund vitit fëmijët kishin realizuar edhe shumë punime.

“Në gjysmëvjetorin e parë i kemi mësuar të gjitha shkronjat. Prej A deri këtu…Cila është shkronja e fundit që e keni mësuar? ZH. Kemi bë shumë vizatime tash për dimrin. Në matematikë kemi mësuar plusin edhe minusin”, u shpreh një nxënëse

“Jemi kënaqur me shokët dhe shoqet. Kemi vizatu, kemi shkruar shkronjat e alfabetit të gjuhës shqipe. Kur të jemi në pushim do ti ushtrojmë shkronjat që mos ti harrojmë”, tha një nxënës.

“Përveç shkronjave I kemi mësuar numrat në matematikë. Deri në sa ke mësuar të numërosh? Deri 11. Klasa është shumë e bukur. Me mësueses kemi bë shumë vizatime për klasën”, u shpreh një nxënës.

Drejtuesit e shkollave dhe mësuesit njoftuan se kanë kompensuar orët mësimore të humbura për shkak të alarmeve të rreme për bomba.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit