Një fenonem i rrallë astronomik do të ndodh sonte, 7 planetë do të rreshtohen pranë njëri-tjetrit

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.12.2022, 22:47

Sot do të ndodh një fenomen i rrallë në qiell, pasi do të rreshtohen pranë njëri-tjetrit shtatë planetë, konkretisht Mërkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri, Saturni, Neptunit dhe Urani duke dhënë një shfaqje që nuk ndodh shpesh. Ajo që nuk do të duket është planeti Tokë, teksa Venusi, Mërkuri, Saturni, Jupiteri dhe Marsi mund të shihen me sy të lirë, duke filluar nga horizonti jugperëndimor dhe duke lëvizur në lindje, ndërsa Urani, i vendosur midis Marsit dhe Jupiterit, dhe Neptuni, i cili është midis Saturnit dhe Jupiterit, mund të shihen me dylbi ose teleskop. Afërdita do të jetë dukshëm më e zbehtë se planeti i Tokës. Të gjithë planetët do të shfaqen në qiellin e natës si pika të vogla drite dhe do të dhurojnë spektakël për vëzhguesit e yjeve në hemisferën veriore.

Është një mundësi e veçantë për të parë Mërkurin, i cili zakonisht errësohet nga pamja nga drita e ndritshme e Diellit. Sonte 7 planetët shfaqen vetëm 1.5 gradë larg njëri-tjetrit dhe teksa nesër, më 29 dhjetor në orën 21:00 do të jenë akoma dhe më pranë njëri-tjetrit. Planetët nuk do të jenë më kaq afër deri në vitin 2024, teksa mund të dallohen pas perëndimit të diellit. Hëna do t'i bashkohet gjithashtu formacionit planetar, duke u shfaqur si një gjysmëhënë në rritje midis Jupiterit dhe Saturnit. Gianluca Masi, një astronom me Projektin e Teleskopit Virtual, tha për Newsweek: "Në këto netë, ne mund t'i shohim të gjithë planetët e sistemit tonë diellor me një shikim, menjëherë pas perëndimit të diellit. Do të jetë një pamje spektakolare." Projekti Virtual Telescope do të transmetojë drejtpërdrejt paradën e planetëve në YouTube.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit