SPAK shpëton përsëri Ben Tigrin, mbyll me shpejtësi hetimet ndaj dy prokurorëve të akuzuar se fshehën provat

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.12.2022, 20:14

Vetëm pak ditë më parë dy prokurorë të SPAK, përkatësisht Ened Nakuçi dhe Klodian Braho u kallëzuan penalisht nga gazetari Adriatik Doçi se kishin fshehur qëllimisht provat që implikonin ish-ministrin Arben Ahmetaj në skandalin e inceneratorëve.

Në këtë mënyrë dy prokurorët akuzohen se kishin devijuar qëllimisht hetimet duke shpërdoruar detyrën që Ahmetaj të mos kompromentohej. Sipas gazetarit Doçi dy prokurorët fshehën disa e-maile nga kompjuteri i Klodian Zotos nëpërmjet të cilave vërtetoheshin pagesa prej mijëra eurosh të cilat Zoto i kishte kryer për ish-ministrin Ahmetaj dhe partneren e tij Erjola Hoxha.

Por pa kaluar as dy javë vetë SPAK i ka mbyllur me shpejtësi hetimet ndaj këtyre dy prokurorëve. Në njoftimin e saj, SPAK shprehet se ndaj dy prokurorëve është vendosur që nuk do të fillohet procedim penal me argumentin se hetimi për inceneratorët vijon i ndarë në 4 akte të tjera. Por nëse shikon këto 4 akte, vihet re se emri i Ahmetajt mungon.

Pra me pak fjalë SPAK ka mbrojtur dy prokurorët e saj Ened Nakuçi dhe Klodian Braho të cilët nuk e kanë përfshirë Ben Tigrin as në hetime dhe as nuk e kanë marrë ndonjëherë në pyetje.

Ky nxitim kaq i madh nga SPAK ngre pikëpyetje nëse Arben Ahmetaj mund të merret ndonjëherë i pandehur duke qenë se ka firmosur disa dokumenta kur ishte Ministër i Zhvillimit Ekonomik në të cilat shprehte dakordësinë e tij për dhënien me koncension të Inceneratorit të Fierit dhe të Elbasanit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit