Lënda e Mijallkovit mund të vjetrohet!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.12.2022, 16:27

Lënda kundër Mijallkovit skadon në prill të vitit 2023 dhe deri atëherë duhet të merret aktgjykimi në Gjykatën Penale, në të kundërtën lënda vjetrohet. Sipas praktikës së mëparshme, vështirë se do të arrihet, por prokurori Gavril Bubevski e shpreson që të mos ketë ankesa. Ai tha se nuk ka rrugë dalje tjetër, të gjithë duhet të presim që gjërat të shkojnë siç duhet.

Ish-drejtori i Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit (DSK), Sasho Mijallkov, sot është shoqëruar në Gjykatën Penale në Shkup. Tashmë çështja është në procedurë provash dhe sot ka përfunduar me dëgjimin e dëshmitarëve të prokurorisë. Lënda kundër Mijallklovit skadon në prill të vitit 2023 dhe deri atëherë duhet të merret aktgjykimi në Gjykatën Penale, në të kundërtën lënda vjetrohet. Sipas praktikës së mëparshme, vështirë se do të arrihet, por prokurori Gavril Bubevski thotë se shpreson që të mos ketë ankesa.

Ai tha se nuk ka rrugë dalje tjetër, të gjithë duhet të presim që gjërat të shkojnë siç duhet. “Lënda skadon për katër muaj vetëm për të akuzuarin Sasho Mijallkov, sepse veprimet për të cilat ai akuzohet janë deri në pesë vjet burg. Sa i përket të akuzuarve të tjerë lënda mbetet në procedurë për shkak se afati i parashkrimit është shumë më i gjatë. Megjithatë, mund të shihni qartë se gjykata po bën përpjekje që të gjitha këto të realizohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Shpresoj që Gjykata e Apelit të marrë vendimin brenda afatit të caktuar deri në momentin e fillimit të parashkrimit absolut. Si Gjykata e Shkallës së Parë ashtu edhe Gjykata e Apelit”, thotë Bubevski,raporton koha.mk Gjykata më 14 dhjetor ka dërguar urdhër për shoqërimin e të akuzuarit për datën 12 dhjetor në vend të datës 22 dhjetor. Gjykata penale mbeti në pretendimin se pavarësisht gabimit në shtyp, fletëdorëzimi në burg titullohej për shoqërimin e akuzuarit në datën 22 dhjetor. Për këtë shkak ka pasur një sërë përleshjesh mes gjykatësit Ognen Stavrev dhe burgut në Strugë.

Ky rast po gjykohet për herë të dytë pasi Gjykata e Apelit e rrëzoi aktgjykimin e shkallës së parë me të cilin Mijallkov u dënua me tre vjet burg. Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi, si dhe ish anëtarët e KSHZ-së, u dënuan me burgim për komplot për të votuar për kundërshtimet e OBRM-PDUKM-së në zgjedhjet lokale në Strumicë të vitit 2013. Ata akuzohen për shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar. Vetëm Mijallkov akuzohet për një vepër tjetër – shpërblim për ndikim të paligjshëm, i cili skadon për katër muaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit