“Gjarpri” del nga burgu pas 20 vitesh/ Vrasësi serial udhëton i lirë me avion, habiten udhëtarët

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.12.2022, 17:32

Vrasësi serial francez Charles Sombraz, 78 vjeç, i njohur me pseudonimin "Gjarpri", i cili u deportua nga autoritetet nepaleze pasi kaloi gati 20 vite në burg atje për vrasjen e dy turistëve të Amerikës së Veriut, u kthye mëngjesin e sotëm në Francë.

I dyshuar edhe për disa vrasje në Azinë e viteve 1970, njeriu që frymëzoi një serial të Netflix mbërriti në aeroportin Roissy Charles de Gaulle në Paris me një aeroplan nga Doha, Katar dhe u kap menjëherë nga policia. Sikurse shihet edhe nga foto ai ka udhëtuas njësoj si të gjithë qytetarët e tjerë, ndërsa udhëtarët shihet që janë disi të frikësuar.

Pas kontrolleve që ata i bënë, Charles Sombraz u largua në mënyrë diskrete nga aeroporti duke i lënë fotografët e shumtë në pritje.

Brenda aeroplanit me të cilin mbërriti tranzit dje, të premten mbrëma në Doha, Sombraz i tha gazetarit të AFP se është i pafajshëm për krimet që e akuzojnë.

“Unë jam i pafajshëm për të gjitha këto raste, mirë? Gjithçka është ndërtuar mbi dokumente të falsifikuara. Kam shumë gjëra për të bërë. Më duhet të padis shumë njerëz, përfshirë shtetin e Nepalit”, tha ai.

“Gjyqtari, pa pyetur as më të voglin dëshmitar dhe pa e lejuar të pandehurin të paraqesë as argumentin më të vogël, e shkroi aktgjykimin. Gjykatat e Nepalit, të gjithë gjyqtarët, ishin të njëanshëm”, shtoi ai.

“U deshën më shumë se 19 vjet që ai të rifitonte lirinë dhe unë jam i lumtur për këtë”, komentoi për gazetarët avokatja e tij franceze Isabelle Coutant-Perre, e cila erdhi për ta pritur në aeroport, ndërsa shtoi: “Ai u dënua gabimisht në një rast të fabrikuar me prova të rreme nga policia nepaleze . Është një skandal, po e portretizojnë si vrasës serial, gjë që është krejtësisht e rreme”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit