Botërori mbaroi, çfarë do të ndodhë me stadiumet gjigande të Katarit?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.12.2022, 17:52

Kampionati botëror i futbollit për meshkuj përfundoi në Katar më 18 dhjetor me një nga finalet më emocionuese në historinë 92-vjeçare të ligës. Katari shpenzoi rreth 220 miliardë dollarë gjatë 12 viteve duke u përgatitur për të pritur kampionatin, duke shpenzuar 6.5 miliardë dollarë për të ndërtuar shtatë nga stadiumet më të avancuarat teknologjikisht në botë, dhe për të rinovuar një tjetër. Një numër i pallogaritshëm i punëtorëve migrantë vdiqën gjatë punës ndër vite.

Por ndërsa ekipet dhe tifozët po rikthehen në shtëpi, çfarë do të ndodh me stadiumet tani që Botërori ka mbaruar?

Komiteti Suprem i Katarit për Dorëzimin dhe Trashëgiminë, organi qeveritar përgjegjës për organizimin e Kupës së Botës, është zotuar se stadiumet e tij nuk do të kenë të njëjtin fat si ato të turneve të mëparshme. Disa nga stadiumet do të çmontohen dhe riciklohen. Të tjerat do të zvogëlohen dhe disa do të shndërrohen në destinacione rezidenciale dhe tregtare. Por, përpara se Katari të vijoje me këto plane ka një festë tjetër: Kupa e Futbollit Aziatik 2023, e cila mund të mbahet në fillim të vitit 2024. Katari do të presë gjithashtu Lojërat Aziatike 2030 dhe po konkurron për Lojërat Olimpike të 2036, të cilat do të jepen në 2025.

Stadiumi 974 i Ras Abu Aboud , i cili përbëhet nga 974 kontejnerë transporti të ricikluar (974 është kodi telefonik ndërkombëtar i Katarit), do të çmontohet plotësisht. Zona perreth do te shnderrohet ne nje zone biznesi buze detit.

Stadiumi i Education City, i cili është vendi ku ndodhen shumica e universiteteve dhe objekteve kërkimore të Katarit, do t'u shërbejë studentëve dhe pedagogëve nga nëntë universitete të ndryshme dhe 11 shkolla.

Shtresa e sipërme e stadiumit Al Bayat , i ngjashëm me tendën, i cili priti ndeshjen hapëse më 20 nëntor si dhe ndeshjen SHBA-Angli më 25 nëntor, do të hiqet dhe do të shndërrohet në një hotel dhe qendër tregtare me pesë yje. Një spital i mjekësisë sportive është planifikuar gjithashtu për nivelet më të ulëta nga fusha.

Stadiumi Al Thumama do të rinovohet dhe do të shndërrohet në një klinikë sportive dhe hotele ndërkohë që do të vazhdojë të presë ngjarje sportive ende të paspecifikuara.

Stadiumi i Lusail do të shndërrohet plotësisht në një qendër komunitare dhe zonë banimi, ambiente për dyqane, shkolla, kafene dhe klinika mjekësore.

Stadiumi Khalifa International , i cili u ndërtua nga ish-emiri i Katarit, Sheikh Khalifa ibn Hamad Al Thani në vitin 1976 si një dhuratë pavarësie për popullin e tij, është i vetmi stadium që do të mbetet ashtu siç është, gati për të pritur ndeshje dhe turne të mëdha.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit