SPAK me standarde të dyfishta/ Etleva Kondi u burgos për “fatura hoteli” nga Zoto, Ahmetaj i paprekshëm

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.12.2022, 23:34

Për ish-zv.kryeministrin Arben Ahmetaj ligji në duart e prokurorëve të inceneratorëve nuk ka vlerë. Kjo pasi postulati “Ligji është i barabartë për të gjithë” duket se nuk është zbatuar nga prokurorët që kanë patur në dorë hetimin e dosjes së inceneratorëve.

Prokurorët e dosjes së inceneratorëve kanë mbajtur qëndrime të ndryshme për fakte dhe prova të njëjta. Falë zbërthimit të email-eve të Klodian Zotos, i shpallur në kërkim, është zbuluar se si janë korruptuar zyrtarë shqiptarë me bileta avioni dhe prenotime dhomash në hotele luksoze.

Email-et e mëposhtme, të dërguara nga Klodian Zoto në shkurt të vitit 2016 Etleva Kondit ku i komunikohet prenotimi në Booking i një dhome hoteli dhe tek e-maili tjetër biletat e avionit me “Alitalia” u konsideruan si provë nga prokurorët dhe kërkuan masë shtrënguese arrest me burg.

Kondi ishte ish-drejtoreshë në Ministrinë e Energjetikës në kohën kur ky institucion drejtohej nga Damian Gjiknuri dhe po ashtu anëtare e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave për inceneratorët. Prej prillit të këtij viti ajo është pas hekurave.

Mes e-maileve të shkëmbyera mes Zotos dhe Kondit është dhe një e-mail i dërguar në nëntor të vitit 2014, ku Etleva i shkruan Zotos të shohë ndryshimet dhe Ministri i Financave është i detyrueshëm për të bërë të mundur fitimin e koncesionit.

Indicia që lidh Klodian Zoton me Ministrinë e Financave por edhe shumë prova të tjera të tjera të nxjerra nga kompjuteri ku Zoto “gostiste” ish-ministrin Arben Ahmetaj me ture turistike e suita nuk kanë asnjë vlerë për prokurorinë e cika nuk ka kryer asnjë veprim.

Për ish-zyrtaren Etleva Kondin, një rezervim hoteli mjaftoi për ta arrestuar ndërsa për Arben Ahmetajn as që u morën në konsideratë. Kujtojmë se për Ahmetajn, Klodian Zoto ka bërë për disa prenotime hoteli me një vlerë totale mbi 10 mijë euro.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit