Fierakët shohin tmerr me sy, bashkia “shqyen” rrugën dhe e lë në gjendje mesjetare prej dy muajsh

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 19.12.2022, 22:02

Një grup banorësh të lagjes “1 Maj” në Fier, në rrugën “Thoma Rrudha”, kanë kontaktuar me redaksinë e Joq Albania për një problem në lidhje me “çudirat” e Bashkisë Fier.

Sipas banorëve, për 30 vjet në atë rrugë nuk ka patur asnjë investim nga ana e bashkisë dhe çdo riparim është bërë me vetë lekët e tyre.

Por në datën 20 shtator bashkia erdhi pas 30 vjetësh dhe “shqeu” rrugën për të shtruar tubat e ujërave të zeza.

Pusetat kanë ngelur të hapura që prej dy muajsh. Banorët thonë se ky është tashmë një “stil” i ri i Bashkisë Fier duke filluar rrugën sa për t’u mbyllur gojën dhe më pas e lënë përgjysmë pa punuar më. Ata ankohen se askush nuk ua hap telefonin e as nuk i takon për këtë problem, madje as nga portali i i Kryeministrit nuk kanë marrë asnjë përgjigje. Ndërkohë pamjet flasin vetë si në fotot që po shikoni.

Mesazhi i banorëve:

Pershendetje Joq! Jemi banore te lagjes 1 Maj ne Fier, rruga Thoma Rrudha. 30 vjet asnje investim nga bashkia Fier, cdo gje vetem me leket tona dhe duke paguar taksa paralel. Ne 20 shtator erdhen e shqyen ate rrugen, shtruan tubot e ujerave te zeza me puseta te hapura dhe ka 2 muaj rruga keshtu. Stili i ri i bashkise Fier ky, nis cdo rruge sa per te mbyll gojen dhe leje pergjysme... Kryetari rajonit s’na hap telefonin se aq e ka fuqine fundja, ate te bashkise se takon dot se eshte i rende... Portali bashkeqeverisja sh.a e kryeministrit jo e jo asnje përgjigje... Flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit