Mamaja e mendonte të vdekur, djali takohet me të pas 44 vitesh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.12.2022, 20:12

Një burrë është ribashkuar me mamanë e tij pas 44 vjetësh pasi ajo e mendonte të vdekur.

Vetëm dy javë pasi lindi në Jordani, Wissam Mohamed u sëmur. Marrëdhënia e babait të tij jordanez dhe nënës egjiptiane po prishej dhe babai i tij i tha nënës së Mohamed se foshnja e tyre kishte vdekur në spital.

Çifti u divorcua dhe nëna e Mohamedit u kthye në kryeqytetin e Egjiptit. Kur Mohamedi u rrit, ai filloi të kërkonte nënën e tij. Ai nuk e dinte nëse ajo ishte e vdekur apo e gjallë. Gjithçka që ai dinte ishte emri i saj, nga certifikata e lindjes dhe një ide e paqartë se ku kishte jetuar në Kajro dekada më parë.

Ai udhëtoi për në Egjipt disa herë, me shpresën për ta gjetur atë, por nuk mundi.

Ajo jetonte në një vend në Kajro që u shkatërrua nga një tërmet në vitin 1992. Unë e dija se ajo ishte gjallë rreth katër vjet më parë, kur avokatët më thanë se nuk mund të gjenin një certifikatë vdekjeje për të.

Por ai ende nuk e kishte idenë se ku mund të ishte ajo. Më pas, jo shumë kohë më parë, një teze në Jordani gjeti disa foto të vjetra të nënës së Mohamedit. Ajo i postoi ato në rrjetet sociale dhe një nga miqtë e saj kontaktoi një grup në Facebook me bazë në Egjipt të quajtur, "Fëmijët e humbur".

Historia e Mohamedit u postua në faqen e grupit në Facebook me një foto të nënës së tij dhe një mbishkrim ku shkruhej:

Djali juaj është gjallë dhe ju kërkon.

Brenda 24 orëve, më 7 dhjetor, nëna e Mohamedit u gjet përmes faqes. Ai fluturoi për në Kajro të nesërmen, dhe ajo e takoi atë në aeroport. Kur Mohamet e përqafoi për herë të parê i tha:

“Mendoje se kisha vdekur?”

“Ata më thanë kështu”, i tha mamaja e tij.

“Më vjen keq, kam 20 vjet që të kërkoj”, tha Mohamed.

Mohamed tha se ai kurrë nuk e humbi shpresën për të parë nënën e tij:

Për 20 vitet e fundit, gjithmonë kam besuar se do ta gjej.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit