Përndiqte ekonomisten dhe theu arrestin e shtëpisë, i riu: E bëra nga dashuria

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 18.12.2022, 14:22

E kishte aq fiksim sa i shkonte përditë në punë. Madje nuk llogariste as një vendim gjyqësor që kishte urdhëruar arrestin shtëpiak. Deri ditën që vajza fut si negociatore shoqen e saj të ngushtë që të ndërhynte dhe ta bindte djalin e fiksuar pas saj, që të mos e shqetësonte më.

Dhe pikërisht në këtë takim, ekonomistja mori telefonin dhe i bëri video për ti treguar policisë se po shkonte përballë tyre me provën që vërtetonte se si 30-vjeçari po e ndiqte këmba këmbës duke i krijuar ankth. Në fakt për policinë kjo provë dhe e dhënë vërtetonte edhe dicka tjetër, që i riu "çmendurisht i dashuruar" nuk duhet aspak ta kalonte pragun e shtëpisë, por duhet t'i bindej gjykatës që kishte shpallur një masë sigurimi personal në kuadër të një procedimi tjetër penal.

Kur ai u arrestua nga policia, ai ju tha agjentëve se e theu arrestin jo për vajzën, por për të ëmën që e kishte të sëmurë dhe duhet të blinte ilace për të. Kjo dëshmi e ka bindur ekonomisten që të lëshojë të deklaratë të dytë, ku të thotë se D.M nuk e kishte shqetësuar aq shumë, megjithëse kallzimi I saj e ndihmoi policinë për diçka tjetër.

Ngjarja e rrallë e të arrestuarit që theu masën iu tregua gazetës 'Si' nga policia e Tiranës e cila vazhdimisht e kontrollonte banesën e 30-vjeçarit dhe e gjente aty. Por e vetmja rutinë që ai thyente, ishte për një ekomoniste që nuk hiqte dorë prej saj dhe që kur ajo shkoi në polici. Pas denoncimit edhe ajo u pendua dhe kërkoi ndjesë duke këmbëngulur se K.D po tentonte të lidhej me të dhe ndaj i qëndronte afër punës.

“Ndihesha e frikësuar prej tij dhe rreth drekës i thashë shoqes ta njoftonte që nuk isha e interesuar për të. Ishin duke biseduar të dy kur shoqja i përcolli mesazhin tim dhe sapo K.D më pa u largua me vrap prej meje."

Këtë fakt kallzuesja e ka filmuar me celular, dhe mbasi telefoni iu nënshtrua kqyrjes, shfaqet i riu duke vrapuar.

"Ky moment nuk mund të konsiderohet përndjekje", vlerëson policia, pasi i riu duket i shqetësuar nga pamjet filmike dhe është ai që vrapon prej denoncueses. Por në të vërtetë ai nuk i shpëton një hetimi tjetër të hapur me shpejtësi për kryerjen e veprës penale “largim i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

I pyetur nga policia se përse e theu vendimin e gjykatës, ai mohon që ta ketë kryer këtë veprim për shkak të dashurisë ndaj vajzës. Por për një tjetër dashuri, atë për të ëmën.

“E theva gjendjen e arrestit për të blerë ilaçe për mamanë që e kam sëmurë", – dëshmon i riu i cili pavarërisht lutjes për ndihmë përfundoi nën arrest.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit