Muhamed Zeqiri thotë se nuk ndjehet fajtor

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.12.2022, 12:10

Ish-sekretari i Qeverisë, Muhamed Zeqiri, në Gjykatën Themelore Penale të Shkupit sot deklaroi se nuk ndihet fajtor për veprën për të cilën akuzohet. Nga ana tjetër, prokurorja Katerina Kolareviq deklaroi se me materialet dhe dëshmitë verbale, si dhe me gjetje të ekspertëve, do ta dëshmojnë barrën.

Sipas aktakuzës, Zeqiri si person zyrtar sekretar i përgjithshëm i Qeverisë me dashje ka kryer dy vepra të ndërlidhura përkohësisht që paraqesin realizim të shumëfishtë të veprës së njëjtë.

“I akuzuari Muhamed Zeqiri ka kryer funksion të emëruar sekretar i përgjithshëm i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe si bartës i funksionit të tillë shtetëror e ka kryer veprën penale në kuadër të së cilës me dashje, domethënë me vetëdije dhe me vullnetin e tij, nuk ka kryer procedurat e duhura për prokurim publik pasi që e njëjta është e paraparë me Ligjin për prokurim publik në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe dy shërbimet specifike kanë të bëjnë me kryerjen e kontratave për shërbime konsultuese”, tha prokurorja.

Ajo sqaroi se rasti i parë ka të bëjë me shërbime konsultuese për rindërtimin e SHA Posta në pronësi shtetërore, ndërsa në rastin e dytë për shërbime konsultuese për përkrahjen e procesit të privatizimit të mundshëm të “HMV Transport” SHA Shkup.

“Prokuroria do të dëshmojë se edhe pse i akuzuari Muhamed Zeqiri si Sekretar i Përgjithshëm i Qeverisë, me konkluzion të Qeverisë i është kërkuar të zbatojë një procedurë në kuadër të së cilës do të jetë një kompani, ose më mirë një shtëpi konsultuese. e angazhuar, e cila do të propozojë modelin për rindërtimin e SHA. Posta e Republikës së Maqedonisë së Veriut”, në pronësi shtetërore, kjo nuk do të thotë se Qeveria e liroi të akuzuarin tani si Sekretar i Përgjithshëm, nga përgjegjësia e tij për të respektuar ligjet në Republika e Maqedonisë së Veriut e ka miratuar ligjvënësi i saj, gjegjësisht me këtë konkluzion nuk i ka dhënë dorë të lirë për të lidhur kontrata private me persona juridikë për të cilët ai ka menduar se janë kompetentë për kryerjen e shërbimit që ka qenë objekt i marrëveshjes”, tha ajo.

Prokurorja shtoi se prokuroria do të vërtetojë se personi juridik që është palë kontraktuese e kontratës për shërbime konsultuesepër SHA Posta, “Interholding” SHPK, është në të vërtetë person juridik i krijuar në vend, menjëherë para lidhjes së kontratë dhe të cilën, siç ka treguar ajo, në realitet nga provat e siguruara nga prokuroria, ai nuk kryen asnjë aktivitet në selinë e tij të regjistruar në Shkup.

Ajo përkujtoi se procedura hetimore, e cila përveç të akuzuarit Muhamed Zeqiri, është zhvilluar edhe ndaj dy personave të tjerë shtetas të Kroacisë, është pezulluar, për shkak të mos disponueshmërisë së tyre për organet e rendit.

Zeqiri akuzohet se përmes këtyre veprimeve e ka dëmtuar buxhetin e shtetit për 89.385.255,00 denarë.

Mbrojtja e të akuzuarit Zeqiri sot në fjalën hyrëse tha se gjatë procedurës do të dëshmojë se i akuzuari nuk e ka kryer veprën për të cilën akuzohet.

“Mbrojtja gjatë procedurës do të dëshmojë se i akuzuari nuk e ka kryer veprën për të cilën ngarkohet, se në veprimet e tij nuk ka elemente inkriminuese, si dhe në aspektin e lejueshmërisë juridike të veprimeve të tij për të cilat ngarkohet dhe në kushtet e dëmit eventual”, tha avokati Vladimir Andreevski.

Sipas tij, atë që e dëgjuam si aktakuzë si në formë të shkruar ashtu edhe në prezantimin e sotëm është, siç tha ai, “një fjalim gjysmë politik për disa parime, qëllime dhe çështje të tjera parimore”.

“Dhe askund nuk kemi dëgjuar e parë se cila dispozitë ligjore është shkelur nga të pandehurit, përkatësisht çfarë shkelje konkrete dhe cili ligj material është bërë për t’u fajësuar”, tha ai.

Mbrojtja theksoi se pret aktgjykim lirues për të akuzuarin Muhamed Zeqiri.

Procesin e udhëheq gjykatësja Fanka Jançuleva – Mihailovska, gjykimi vazhdoi me prezantimin e dëshmive materiale nga Prokuroria.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit