Kërkohen rezultate konkrete në luftën ndaj korrupsionit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.12.2022, 22:35

Partnerët ndërkombëtarë presin luftë të intensifikuar kundër korrupsionit në vend. Shumica e përfaqësuesve të ambasadave, të cilët morën pjesë në konferencën rajonale kundër korrupsionit, thanë se nevojiten veprime konkrete, jo vetëm deklarata politike. Sipas tyre, ka nevojë urgjente për të luftuar korrupsionin dhe kanë urdhëruar Maqedoninë që t’i përmbahet udhërrëfyesit të miratuar vitin e kaluar, i cili përmban rekomandimet e GREKO-s.

“Udhërrëfyesi nuk do të jetë gjë tjetër veçse një plan tjetër strategjik nëse nuk zbatohet, duke i zhgënjyer qytetarët të cilëve u shërbeni. Shtetet e Bashkuara po dëgjojnë dhe më e rëndësishmja ne presim rezultate nga dhjetëra milionë dollarët që kemi investuar në sektorin e drejtësisë deri më sot dhe po monitorojmë me vigjilencë angazhimet e ndërmarra”, deklaroi Erik Mejer – Zëvendësambasador i SHBA-së.

“Ende ka shumë pak aktakuza, dënime dhe burgime, lidhur me krimin e organizuar në të gjithë rajonin”, u shpreh Suzi Dajkin – MPB e Britanisë së Madhe.

“Është koha për veprim. Fjalët dhe deklaratat me qëllime të mira nuk janë efektive”, tha David Gir – ambasador evropian.

Sipas ekspertëve vendas, duhet hetuar pse ajo që është investuar nuk e ka dhënë rezultatin e dëshiruar.

“Më në fund u kujtuan, edhe pse kemi bërë thirrje shumë, të kërkojnë llogari, përgjigje dhe rezultate dhe jo vetëm të japin fonde”, theksoi Slagjana Taseva – Transparenci Maqedoni.

Zëvendëskryeministrja për qeverisje të mirë Sllavica Gërkovska tha se pajtohet me deklaratën e zëvendësambasadorit të SHBA-së, Erik Mejer, se kemi nevojë për rezultate nga mjetet e investuara. Ajo po ashtu tha se nuk ka pasur takim me ekipin amerikan të sanksioneve që ishte në Shkup.

“Supozoj se ai ekip ka detyrën e vet, me qëllimet e veta për të cilat ka ardhur. E thashë edhe më parë, do ta përsëris tani se çdo ndihmë, jo vetëm ndërkombëtare, por nga çdo aspekt dhe nga sektori joqeveritar, nga media, është e mirëseardhur”, deklaroi Sllavica Gërkovska – Zëvendëskryeministre për qeverisje të mirë.

Sipas saj, shteti duhet të përshpejtojë përmbushjen e objektivave të përcaktuara në luftën kundër korrupsionit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit