Blick: “Horror” në aeroplanin Cyrih–Prishtinë, pasagjerët thyen dyert

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.12.2022, 16:33

Gazeta e njohur Blick ka raportuar sot për një "skenë horrori" në Aeroportin e Cyrihut, ku brenda aeroplanit të Chair, që duhej të fluturonte për në Prishtinë, në mëngjes u përhap një avull që dukej si tym.

Sipas Blick, gjithçka filloi me gjendje normale të mërkurën në mëngjes në aeroportin e Cyrihut, pasagjerët e fluturimit GM600 nga Cyrihu për në Prishtinë u kontrolluan, kaluan sigurinë dhe u lejuan të hipnin në aeroplan në kohë.

Gjithçka dukej se po shkonte sipas planit, pasi avioni u bë gati për nisje në orën 5:45 të mëngjesit dhe pasagjerët u informuan për sigurinë dhe çfarë të bënin në rast urgjence.

Megjithatë, për shkak të temperaturave të ngrira, avioni duhej të ngrihej fillimisht. Por pastaj fillon tmerri. Papritmas tymi hyri në avion nga të gjitha anët. Kjo shkaktoi panik tek pasagjerët.

“Dyert u hapën dhe brenda u krijua tym”, thotë lexues i Blick.

“Një pasagjer hapi derën e urgjencës sipër krahut pa u pyetur dhe kështu shkaktoi automatikisht rrëshqitjen e emergjencës, gjë që shkaktoi konfuzion.

Megjithatë, nuk ishte tym, siç supozohet nga pasagjerët, por avull nga lëngu i ngrirjes së akullit. Mjegullnaja u përhap përmes sistemit të ventilimit.

Se si hyri lëngu i ngrirjes në sistemin e ventilimit pritet të ketë detaje” ka thënë zëdhënësi i Chair Airline.

“Dëshirojmë të theksojmë se në asnjë moment nuk ka pasur rrezik as për 132 pasagjerët, as për ekuipazhin dhe as për avionin. Pasagjerët u informuan në përputhje me rrethanat, u pajisën me kupona dhe iu rezervuan fluturime të tjera ”, tha linja ajrore.

Paniku ka qenë aq i madh në aeroplan, sa që njëri nga pasagjerët ka thyer derën e daljes emergjente. Të gjithë thuhet se tentonin që të provonin dalje emergjente duke përdorur edhe valixhet e tyre.

132 personat u kthyen në Terminalin 2 të Aeroportit. Që atëherë, atyre u është dashur të qëndrojnë atje – pa asnjë informacion se si të vazhdojnë.

Sipas Blick, në aeroport ka konfuzion. Kishte një njoftim që do të merrnim një kupon për një sanduiç dhe një pije, – thotë lexuesi. “Por kur donim të merrnim kuponët, stafi nuk dinte asgjë”. Pasagjerët prej disa orësh kanë mbetur të bllokuar në aeroport. Fluturimi GM600 tani është anuluar, fluturimi i radhës i rregullt për në Prishtinë me linjën ajrore Chair nuk do të bëhet deri të enjten.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit