Skandali në PE/ Eva Kaili thyen heshtjen nga burgu, tregon kush ia jepte urdhrat

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 14.12.2022, 10:15

“Nuk është e vërtetë që kam pasur një axhendë personale që e kam përdorur në shtetin e Katarit”, tha ish-nënkryetarja e PE, Eva Kaili, në deklaratën e parë që ka bërë nga burgu. Për mediat fjalën e saj e përcolli avokati mbrojtës, Michalis Dimitrakopoulos.

Avokati foli me emra, duke pretenduar se “urdhrat” vinin nga zyra e kryetares së Parlamentit Europian, Roberta Metsola.

Mediat greke shkruajnë se Kaili ka shpieguar se “që nga viti 2019 ka pasur diskutime nga Bashkimi Evropian dhe Komisioni Evropian që duhet të hapë dhe zhvillojë marrëdhëniet me Katarin, Kuvajtin dhe Omanin, sepse ishte një rajon në zhvillim”, tha Michalis Dimitrakopoulos dhe vijoi duke cituar deklaratën e Eva Kailit:

Ajo më tha se Joseph Borrell dhe komisioneri Johansson ishin njerëzit që morën vendimin e parë për Katarin. Zonja Metsola bëri një komision për zhvillimin e marrëdhënieve të Parlamentit Evropian me Katarin dhe bëri përfaqësuesen e saj zonjën Kaili dhe të gjitha kontaktet që pati në Katar dhe ato që tha ishin në përputhje me ato që i bënin jehonë pikëpamjeve të Komisionit. Me të ishte vazhdimisht dikush nga Parlamenti Evropian”.

Në përfundim, Dimitrakopoulos theksoi: “Është gabim dhe lajthitje të flitet për skandalin më të madh në BE kur nuk dimë as pak nga shkresat e lëndës”, duke përsëritur se klientja e tij deklaron të jetë e pafajshme.

Teksa është pyetur për shumën e parave të gjetura në shtëpinë e klientes së tij dhe foton e publikuar të tyre nga media belge, avokati Dimitrakopoulos tha: “Zonjës Kaili i janë gjetur para, por nuk vijnë nga Katari, nuk ka lidhje ryshfeti me Katarin, nuk i ka dhënë ryshfet, nuk kanë pasur nevojë. Në fakt, në janar 2023 u vendos që emiri i Katarit të shkonte të fliste në Parlamentin Evropian.”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit