Duhet 40% e pagesës pa u hapur gropa e pallatit, kontrata “fantazmë” për apartamentet në Durrës Yachts & Marina

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 14.12.2022, 09:55

Është zbardhur së fundmi edhe skema e çuditshme e shitjes së apartamenteve në projektin Durrës Yachts & Marina, ku siç dihet qeveria ka falur truallin dhe ka përjashtuar nga taksat kompaninë zhvilluese. Së fundmi ka dalë edhe kontrata e shitjes së apartamenteve, që ka nisur ende pa u bërë shpronësimet.

Nga marrëveshja e prenotimit bëhet me dije se investitori kërkon të mbledhë një shumë të madhe parash ende pa hapur gropat e ndërtesave. Sipas kontratës, 20% e vlerës së apartamentit të prenotuar do të duhet të paguhet brenda 5 ditëve nga data e nënshkrimit të marrëveshjes paraprake.

20%-shi tjetër parashikohet të paguhet 3-6 muaj nga data e dhënies së lejes së ndërtimit. Pjesa tjetër, që përkon me 60% do të paguhet gradualisht me ecurinë e ndërtimit të apartamenteve. Por ka një problem. Edhe pse ti ke prenotuar një apartament, nuk e di vendndodhjen e tij, pasi në marrëveshje nuk të jepet garancia se do ta kesh apartamentin sipas vendndodhjes së prenotuar.

Më 8 dhjetor kompania “Eagle Hills Real Estate Development” hapi shitjet e apartamenteve nëpërmjet kontratave të prenotimit, që iu shpërndanë të interesuarve. U njoftua se çmimet e apartamenteve në këtë fazë nisin nga 110 mijë euro, teksa madhësia maksimale e tyre do të jetë me përmasat 3+1.

Përveç pagesës së apartamentit blerësi duhet të paguajë 1200 euro për marrëveshjen prenotimit dhe 500 euro për garazhin. Kjo tarifë duhet të paguhet 24 orë nga nënshkrimi i marrëveshjes dhe 2 orë pas hapjes së shitjeve. E gjithë kjo përbën një skemë të rrezikshme, që mund të pasohet nga shumë mashtrime e pakënaqësi.

Të paktën shqiptarët, që e kanë pësuar prej vitesh që apartamenti i tyre të jetë shitur dy herë apo të ketë qenë shumë ndryshe nga ajo që i është premtuar, nuk do të ishin kurrsesi gati të paguanin gati gjysmën e vlerës në këtë fazë që është projekti. Durrës Yachts & Marina është shoqëruar me shumë polemika dhe dritë-hije, që shtohen çdo ditë e më shumë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit