Shqiptarët flasin pas bisedës mes Ramës e Sunak: Kurrë s’do ndalemi

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 14.12.2022, 09:11

Marrëveshje të reja janë arritur mes Londrës e Tiranës zyrtare, të cilat prekin një sërë fushash, por në fund fokusi, ashtu sikurse edhe pritej, më së shumti është hedhur te çështja akute e emigracionit të paligjshëm.

Sapo filluan të shpërndaheshin informacione për linjën e re të ashpër të kryeministrit ndaj shqiptarëve që udhëtojnë ilegalisht drejt Mbretërisë së Bashkuar, kontaktova me njerëz që kisha takuar në udhëtimin tim të fundit të raportimit për të parë nëse kjo do t'i ndalonte ata të provonin përsëri.

"Never gonna stop" (Kurrë s'do ndalemi) ishte përgjigja e një njeriu që takova në një nga zonat më të privuara të vendit.

Ai kishte paguar kontrabandistët për ta sjellë në Angli në dy raste. Sapo mbërriti, ai punoi ilegalisht përpara se përfundimisht të zbulohej dhe dëbohej. Një tjetër kontakt ishte në Francë ku ai ishte kapur kohët e fundit duke u përpjekur të kontrabandohej me një kamion. Aktualisht ai pret të kthehet në Shqipëri .

Ai më tha: "Unë do të shkoj në vendin tim, në Shqipëri, pastaj do të përpiqemi përsëri të vijmë në Francë dhe pas në Britaninë e Madhe."

Të dy këta burra vijnë nga pjesët më të varfra të një prej vendeve më të privuara në Evropë. Dhe ndërsa njoftimi i Rishi Sunak mund të nënkuptojë se shqiptarët që nuk marrin azil deportohen më shpejt, ai nuk zgjidh çështjet që i shtyjnë njerëzit të largohen nga vendi i tyre. Varfëria dhe mungesa e mundësive, janë arsyet kryesore që të rinjtë na thanë se do të shkonin.

"Ata nuk kanë asgjë për të humbur," më tha një punonjës i një shoqate bamirësie sot ndërsa diskutonim njoftimin.

Për shembull, një hidraulik tha se mund të fitonte rreth 15 euro në ditë duke punuar në Shqipëri, kundrejt më shumë se 120 euro në Mbretërinë e Bashkuar.

Pra, cila është zgjidhja?

“Më shumë viza pune”, sugjeroi punëtori i shoqatës së bamirësisë që ka ndjekur lajmet për mungesën e fuqisë punëtore në fushat nga ndërtimi në bujqësi.

Pikëpamja e tij: Njerëzit do të vijnë gjithsesi, kështu që pse të mos i taksojmë dhe t'i detyrojmë të paguajnë në sistem si mijëra shqiptarë që tashmë jetojnë legalisht në MB?

Në të njëjtën kohë ju mbushni boshllëqet në tregun e punës, lehtësoni presionin mbi sistemin e azilit dhe ua hiqni pushtetin kontrabandistëve, arsyetoi ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit