70 nxënëse nuk lejohen të diplomohen për shkak të thonjve fallso

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.12.2022, 02:07

Një shkollë e mesme në Sidnei, Australi nuk ka lejuar 70 nxënëse që të marrin pjesë në diplomim për shkak se mbanin thonj fallso.

Nxënëset nga kampusi i vajzave Mackellar në plazhet veriore u vendosën në një dhomë të veçantë dhe u ndaluan të hynin në sallën kryesore ku u zhvillua diplomimi.

Duke folur mediat, nëna e një studenteje të ndaluar tha se shumë prindër kishin marrë pushim për të marrë pjesë në diplomimin e orës 9:15 të mëngjesit të së hënës.

Askush nuk e kishte idenë se ku ishin dhe diplomimi filloi një orë më vonë, sepse po disiplinonin vajzat për shkak të thonjve. Shumë nga prindërit duhej të largoheshin nga ceremonia sepse duhej të ktheheshin në punë.

Një pjesë e madhe e nxënësve kishin bërë thonjtë për ceremoninë e tyre të Vitit të 10 të enjten, vetëm katër ditë para ceremonisë së diplomimit. Mamaja e një vajze tha se shumica e nxënësve do të merrnin gjithashtu një ceremoni tjetër zyrtare ditën pas diplomimit të tyre, kështu që nuk kishte kuptim që ato të hiqnin thonjtë e tyre fallso.

Në fund disa nga nxënëset, përfshirë vajzën e mamasë së lartpërmendur u lejuan të ktheheshin në sallë, megjithatë, atyre iu tha të uleshin në pjesën e pasme sallës dhe nuk iu lexuan emrat.

Një mama tjetër tha:

Thonjtë nuk ishin aq fyes. Disa nga mësuesit u lejuan të mbanin thonj të kuq të ndezur, por akrilikët e shkurtër, me ngjyra natyrale të vajzave u kritikuan. Unë mendoj se ky është një standard i lehtë i dyfishtë. E kuptoj që rregullat janë rregulla, por t'i trajtosh kështu nuk është në rregull.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit