Studimi: Çiftet që kanë llogari bankare të përbashkëta janë më të lumtur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.12.2022, 20:16

Çiftet që kanë llogari bankare të përbashkëta qëndrojnë së bashku më shumë pasi janë më të lumtur.

Kështu thuhet në një studim të Universitetit Cornell/Universitetit të Kolorados që zbuloi se çiftet që kanë llogari të përbashkëta bankare shpesh kanë marrëdhënie më të lumtura. Studimi zbuloi se 62% e çifteve që kishin një llogari të përbashkët shpenzonin gjithashtu para në të njëjtën mënyrë.

Joe Gladstone, asistent profesor i marketingu në Universitetin e Kolorados tha:

Ne studiuam mijëra çifte dhe pamë të dhënat e transaksioneve të tyre, si dhe sondazhet për shumë vite që studionin kënaqësinë e marrëdhënieve të tyre. Dhe ajo që zbuluam është se çiftet që kanë llogari të përbashkëta, ata qëndrojnë së bashku më gjatë. Për më tepër, përfitimet e bashkimit të parave së bashku ishin "veçanërisht të forta midis çifteve me burime të pakta financiare.

Gladstone shtoi se çiftet shpesh zgjedhin të kenë një llogari bankare të përbashkët për shkak të komoditetit përpara se të martohen.

Unë mendoj se pjesa interesante këtu është se kur çiftet vendosin të bashkojnë financat e tyre, ata ndoshta nuk po mendojnë se çfarë efekti do të ketë në lumturinë e tyre, apo jo? Ata po mendojnë, 'Unë dua të bashkoj paratë sepse është e përshtatshme ose sepse ne po martohemi dhe kjo ka shumë kuptim'. Por mund të ketë këto pasoja në rrjedhën e poshtme të lumturisë për të cilat ata nuk i kanë menduar vërtet. Është një efekt domethënës dhe i qëndrueshëm.

Gladstone vuri në dukje se të kesh llogari të përbashkëta bankare është vetëm një nga shumë faktorët që tregojnë se sa kohë qëndrojnë çiftet së bashku. Ai tha se faktorë të tjerë përcaktojnë lumturinë afatgjatë të çifteve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit