Për herë të parë në një dekadë, Putin anulon fjalimin për festat e fundvitit

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.12.2022, 10:21

Presidenti rus, Vladimir Putin nuk do të mbajë konferencën e tij tradicionale për shtyp me rastin e festave të fundvitit. Kjo ndodh për herë të parë në të paktën një dekadë, pasi trupat ruse vazhdojnë të humbasin terren në Ukrainë.

"Sa i përket konferencës vjetore për shtyp nuk do të ketë një para Vitit të Ri”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, ndërsa shtoi se ende asnjë datë nuk është caktuar ende për fjalimin e Vitit të Ri të Putinit drejtuar kombit.

Ngjarja vjetore në të kaluarën ka zgjatur për orë të tëra, duke i ofruar Putinit mundësinë për të shfaqur mjeshtërinë e tij të politikës dhe kontrollin e tij mbi pushtetin në TV kombëtar. Ajo paraqiste një atmosferë festive, me gazetarë rajonalë që mbanin tabela për të tërhequr vëmendjen e Putin.

Presidenti rus, i cili mbushi 70 vjeç në nëntor, është gjithashtu në qendër të spekulimeve mbi shëndetin e tij dhe u pa duke u dridhur në kamera në një dalje publike në fillim të kësaj jave. Ndihmësit e kanë mohuar vazhdimisht se ai nuk është mirë.

Trupat ruse vazhdojnë të përjetojnë pengesa në Ukrainë për gati 10 muaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit