Edhe pse ulen çmimet e derivateve, biletat për transportin ndërurban mbeten të njëjta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.12.2022, 23:23

Edhe pse çmimet e derivateve shkojnë gjithnjë drejt uljes, çmimet e biletave për transportin ndër-urban vazhdojnë të mbetet të njëjta, sikur në kohën kur çmimet e derivateve prekën kulmin.

Qytetarët kanë filluar të paguajnë bileta më të shtrenjta që në muajin qershor, kur çmimet e derivateve u rritën në nivele rekorde. Në atë periudhë biletat për një drejtim u rritën nga 20 deri në 50 denarë varësisht prej vendimit të transportuesit dhe që atëherë bileta në një drejtim në linjën Tetovë-Shkup vazhdon të mbetet 200 denarë, ose 50 denarë më e shtrenjtë se më herët, ndërsa nga Kumanova në Shkup tani udhëtimi është 170 denarë ose 20 denarë më shtrenjtë se paraprakisht.

Për Manastir udhëtarët paguajnë maksimalisht 730 denarë, ndërsa për Ohër çmimi i biletave të autobusëve për një drejtim arrin deri në 890 denarë varësisht prej kompanisë transportuese.

Qytetarët thonë se duke marrë parasysh uljen e derivateve, duhej të ketë ulje të çmimeve të biletave. Thonë se në shtet ndryshim të çmimeve ka vetëm kur duhet të ketë rritje.

Nga kompanitë transportuese nuk ka ndonjë qëndrim nëse po mendojnë të bëjnë uljen e çmimit të biletave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit