Anonimizohet aktgjykimi lidhur me ngjarjet në “Lagjen e Trimave”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.12.2022, 21:18

Për shkak të interesimit të disa mediave si pjesë e projektit “Forcimi i sundimit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut në Maqedoninë e Veriut II”, është anonimizuar aktgjykimi lidhur me ngjarjet në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, informojnë nga Gjykata Themelore Penale – Shkup.

“Në kuadër të projektit i cili realizuar nga maji deri në dhjetor të vitit 2022, tre vullnetarë të angazhuar, të anonimizuar, dhe në ueb faqen e gjykatës, kanë publikuar 1964 aktgjykime të plotfuqishme, që është numri më i madh i aktgjykimeve penale të publikuara në portalin sud.mk. në periudhën e theksuar. Ky është projekti i dytë i realizuar me sukses për anonimizimin e aktgjykimeve të Gjykatës Penale në bashkëpunim me Koalicionin “Të gjithë për një gjykim të drejtë”, me të cilin sigurohen aktgjykime anonime për baza të ndryshme, për vepra të ndryshme kriminale dhe dënime të shqiptuara, ndërsa të cilat janë vendime kanë rëndësi të veçantë si për forcimin e praktikës gjyqësore si dhe për veprim parandalues ​​në opinion ndaj veprimeve të mundshme kundërligjore në të ardhmen”, qëndron në kumtesën e Gjykatës Penale.

Nga atje thonë se për shkak të kufizimeve teknike, aktgjykimi përkohësisht nuk mund të publikohet në kërkuesin për “Vendime”, dhe për këtë e publikojnë e publikojnë në bashkëngjitje të kumtesës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit