Fotot/ Ky është burgu “luksoz” ku po mbahet nënkryetarja e Parlamentit Europian, akuzohet për pastrim parash

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.12.2022, 10:43

Në qendrën e paraburgimit në Saint Gilles në Belgjikë janë transferuar të arrestuarit për rastin e skandalit në Parlamentin Europian.

Në burgun, i cili u vu në funksion për herë të parë në vitin 1884, përveç Eva Kailit, u transferua dhe qëndroi eurodeputeti i Agimit të Artë, Janis Lagos, para se të ekstradohej në Greqi.

Gjithashtu theksohet se Eva Kaili do të qëndrojë në burg derisa të dalë sërish para autoriteteve, të cilët do të vendosin nëse do të qëndrojë në paraburgim deri në fillimin e gjykimit të çështjes.

Zhvillimet e fundit

Nënkryetarja e PE-së, Eva Kaili përballet me akuza të rënda për përfshirje në një skandal financimi, ngritje të një organizate kriminale dhe pastrim parash.

Në analizat e tyre, mediat belge flasin për arrestime të tjera. “Ethet” në Parlamentin Evropian janë evidente, ku njëri pas tjetrit deputetë bëjnë deklarata dënuese dhe shprehin shqetësim për çështjen e transparencës brenda Brukselit.

Hetimet janë transferuar edhe në skenën italiane për shkak të zbulimit të emrit të ish-deputetit dhe bashkëpunëtorit të ngushtë të partnerit të zonjës Kaili, Pier Antonio Panzeri, i cili duket se është kryetari i skandalit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit