Rënie temperaturash dhe dëborë, i ftohti polar po i drejtohet Ballkanit: Moti me surpriza në fundjavë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.12.2022, 10:27

Gjatë fundjavës që sapo lamë, reshje të shumta shiu përfshinë territorin e Shqipërisë.

Por me ditën e sotme situata ka ndryshuar pasi reshjet e shiut janë zëvendësuar me kthjellime dhe alternime vranësirash. Megjithatë, reshjet do të jenë prezente gjatë pjesës së dytë të ditës, në sasi më të pakta.

Metorologia Lajda Porja thotë se gjatës natës në vendin tonë dhe vende të tjera të Ballkanit ka patur një depërtim të masave ajrore polare që kanë sjellë rënie të menjëhershme të temperaturave. Sipas saj pjesa e parë e kësaj jave do të jetë tipike dimri me temperatura në zonat malore që pritet të zbresin deri në -3 gradë Celsius dhe maksimalet jo më shumë se 12-13 gradë. Ndërkohë që të martën dhe të mërkurën priten reshje dëbore në zonat malore.

Situata ndryshon në pjesën e dytë të javës ku do të ketë sërish rritje të temperaturave si dhe prezencë të reshjeve. Temperaturat pritet të arrijnë deri në 20 apo 21 gradë Celsius.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit