Çmimet globale të energjisë për vitin 2022, Shqipëria benzinën më shtrenjtë se Spanja, Italia dhe Franca

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.12.2022, 09:00

Për disa vende, çmimet e energjisë kanë arritur nivele historike gjatë vitit 2022. Çmimet e benzinës, energjisë elektrike dhe gazit natyror u rritën dhe kapën majat pasi pushtimi rus i Ukrainës prishi zinxhirët global të furnizimit me energji. Familjet dhe bizneset po përballen me fatura më të larta të energjisë në mes të luhatjeve ekstreme të çmimeve. Pasiguria rreth luftës duket e madhe dhe kostot e ngrohjes dimërore parashikohen të rriten.

Nisur nga pasojat globale të krizës energjetike, GlobalPetrolPrices ka rendit çmimin e energjisë për familjet sipas shteteve.

Çmimet globale të energjisë: Benzina

Me një mesatare prej 11,10 dollarë për gallon, familjet në Hong Kong paguajnë çmimin më të lartë për benzinë ​​në botë më shumë se dyfishi i mesatares globale. Taksat e larta të gazit dhe kostot e larta të tokës janë faktorët kryesorë që qëndrojnë pas çmimeve të larta të benzinës. Ashtu si Hong Kongu, Republika e Afrikës Qendrore ka kosto të larta të gazit, me 8,60 dollarë për gallon. Si një importues neto i benzinës, vendi është përballur me presione në rritje të çmimeve që nga lufta në Ukrainë. Familjet në Islandë, Norvegji dhe Danimarkë përballen me kostot më të larta të benzinës në Evropë. Në përgjithësi, Evropa ka parë inflacionin në 10% në shtator, i nxitur nga kriza energjetike.

Ndërkohë, vendi ynë më listën me 100 shtete renditet në vendin e 26-të pasi një gallon benzine kushton 6.6 dollarë, duke lënë pas Italinë, Francën, Spanjën, Serbinë dhe Kroacinë.

Çmimet globale të energjisë: Energjia elektrike

Luhatshmëri ekstreme po shihet edhe në çmimet e energjisë elektrike. Shumica e çmimeve më të larta të energjisë elektrike shtëpiake janë në Evropë, ku çmimet e Danimarkës, Gjermanisë dhe Belgjikës janë rreth dyfishi i çmimeve të Francës dhe Greqisë. Çmimet e energjisë elektrike në shumë vende të Evropës janë më shumë se dyfishi ose tre herë mesatarja globale prej 0,14 dollarë për kilovat-orë. Gjatë tremujorit të parë të vitit 2022, çmimet e energjisë elektrike për familjet në Bashkimin Evropian u rritën me 32% krahasuar me një vit më parë.

Shqipëria renditet në vendin e 89 për çmimin e energjisë elektrike pasi kilovat/orë kushton 0.10 dollarë.

Çmimet globale të energjisë: Gazi Natyror

Tetë nga 10 çmimet më të larta të gazit natyror në nivel global bien në Evropë, me Holandën në krye. Në përgjithësi, çmimet evropiane të gazit natyror janë rritur gjashtëfish në një vit që nga pushtimi i Ukrainës. Lajmi i mirë është se sezoni i vjeshtës ka qenë relativisht i ngrohtë, gjë që ka ndihmuar që kërkesa evropiane për gaz natyror të bjerë 22% në tetor në krahasim me vitin e kaluar. Kjo ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të mungesës së gazit që shfaqet më vonë gjatë dimrit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit