Shkon në Athinë të blejë mish, shqiptari shokohet kur sheh se kushton vetëm 6 euro/kg

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 10.12.2022, 20:26

Çmimet në Shqipëri vijojnë të jenë tepër të larta e askush nga qeveria nuk merr asnjë masë. Do thoni ju, çfarë masash mund të marrë qeveria kur jemi në kushtet e një tregu të kërkesës dhe ofertës?

E thjeshtë, njëra nga masat mund të jetë ulja e TVSH-se për ushqimet, një premtim i pambajtur ky i qeverisë Rama. Kjo ka bërë që shumë shqiptarë të mendohen dy herë për të blerë ushqimet bazë.

Madje shumë prej tyre tashmë kanë filluar të ulin konsumin e bulmetit dhe mishit për shkak të rritjes së lartë të çmimeve. Por a janë çmimet po aq të larta sa tek ne, edhe në vendet fqinje?

Një shqiptar ka shkuar në Athinë dhe ka mbetur pa fjalë kur ka parë se 1 kilogram mish kushtonte 6 euro, ose rreth 7 mijë lekë të vjetra me kursin e sotëm.

Ai ka marrë në konsideratë gjithashtu edhe pagesën ditore mesatare të një punëtori në Shqipëri dhe e ka krahasuar me atë të një punëtori në Greqi. Pavarësisht se në Greqi paga është dukshëm më e lartë, përsëri mishi kushton shumë më lirë.

Në vijim mesazhi i qytetarit:

Përshëndetje Joq, jam ketu ne Athine, dua te them dicka ne lidhje me cmimet ne kete fundvit, paga DITORE ketu ne Athine 50 € per nje puntor, kg i mishit 6 €... Ne SHQIPERI paga DITORE 15 mij lek te vjetra kg i mishit 12 mij lek te vjetra. Flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit