Britania e Madhe do t’i japë Shqipërisë miliona paund për të ndaluar emigrimin e paligjshëm

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 10.12.2022, 16:32

Miliona paund para të taksapaguesve do të dërgohen në Shqipëri për të ndihmuar në bindjen e emigrantëve të qëndrojnë në shtetin ballkanik, në vend që të kalojnë Kanalin për në Angli. Britania e Madhe po financon skema të mëdha infrastrukturore për të ofruar mijëra vende pune lokale dhe për të përmirësuar zonat nga ku të rinjtë shqiptarë kanë ikur tashmë për të shkuar në Angli. Në projekte përfshihen: një digë të re të madhe hidroelektrike, parqe industriale, skema mjedisore dhe objekte të kohës së lirë në Shqipërinë e Veriut, e cila tashmë ka lidhje të forta me Anglinë që pas eksodit të parë pas luftës në Kosovë.

Sipas Telegraph gjithçka vjen pasi Suella Braverman, Sekretarja e Brendshme dhe Robert Jenrick, ministri i Emigracionit, kërkojnë të mbyllin një rrugë të re "të shpejtë" për të dëbuar mijëra shqiptarë që kanë udhëtuar në Angli në 10 muajt e fundit.

Zyrtarët shqiptarë thonë se nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis marrëveshjeve për emigrantët dhe ndihmësve të huaj, por pranohet si mbështetje jetike financiare për të frenuar eksodin e të rinjve shqiptarë. Vitin e kaluar Priti Patel, asokohe sekretare e brendshme, nënshkroi një marrëveshje me Shqipërinë për kthimin e kriminelëve. Në fillim të këtij muaji, Home Office testoi një kthim të shpejtë të 12 prej tyre. Tani po kërkon të zgjasë marrëveshjen me mijëra të tjerë që kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla.

Jenrick tha: Ne po shqyrtojmë nëse ka një rrugë të caktuar për shqiptarët që rastet e tyre të dëgjohen shpejt dhe të largohen nga vendi nëse nuk rezulton të jenë të suksesshme. Dhe ne po shikojmë gjithashtu diplomatikisht se si mund të punojmë me qeverinë në Shqipëri dhe në koalicion me vendet me të njëjtin mendim, si Franca, për të arritur një marrëveshje me Shqipërinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit