“Kokaina rozë” me shije luleshtrydhe nga Kolumbia po furnizon Europën

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.12.2022, 13:00

Një drogë rozë nga Kolumbia që është një përzierje e MDMA-së dhe ketaminës po fiton vëmendje ndër përdoruesit e drogës në Evropë, raporton Vice.

E njohur për blerësit si "tusi" (shqiptohet '2C') dhe nga media e policia si "kokainë rozë" edhe pse nuk përmban kokainë, shpikja po merret gjithnjë e më shumë nga përdoruesit e drogës dhe po sekuestrohet nga policia në Spanjë. Momentalisht është bërë trend në shtete të tjera në Evropë.

Në qytetet kryesore të Kolumbisë, droga është sinonim i një gjenerate të re të narkotikëve që e prodhojnë dhe e shesin për ta përdorur në klubet e natës vonë dhe në tregtinë e turbullt të seksit turistik.

Tusi është shumë më ekskluzive se kokaina dhe më shumë një markë sesa një substancë specifike.

Droga u shfaq për herë të parë në rrugët e Kolumbisë rreth vitit 2010. Pluhuri rozë, i lyer me ngjyra ushqimore për ta bërë atë të dallohej nga pluhurat e tjerë dhe zakonisht mbante erë luleshtrydhe, quhej "tusi" sepse përmbante drogën halucinative 2CB.

Që atëherë, testet mjeko-ligjore kanë treguar se droga është shndërruar në një përzierje të paparashikueshme, që më së shpeshti përmban përmasa të ndryshme të ketaminës dhe MDMA-së, të grumbulluara me kafeinë.

Përdoruesit shpesh përjetojnë një përzierje të qetësuesit të ketaminës, me zhurmën stimuluese të MDMA dhe kafeinës.

Javën e kaluar, policia spanjolle njoftoi se kishte kapur shtatë anëtarë të një bande që dyshohet se ishin përfshirë në shpërndarjen e kokainës dhe tusi në Madrid dhe Malaga, pasi e kishin kontrabanduar atë në valixhe të mbushura me drogë nga Amerika Latine.

Një kontroll në shtëpitë e tyre në Spanjë zbuloi 8 kilogramë të asaj që oficerët e quajtën "kokainë rozë", si dhe kokainë të zakonshme dhe para të gatshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit