Detaje të reja nga arrestimi i nënkryetares së PE-së në Bruksel/ Mbante çantat plot me para në shtëpi

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 10.12.2022, 10:12

Mbrëmjen e djeshme, eurodeputetja socialiste Eva Kaili, nënkryetare e Parlamentit Evropian ka rënë në prangat e policisë në Bruksel, pasi dyshohet për korrupsion në Katar. Ajo e ka kaluar natën në qeli.

Media belge L’Echo shkruan se “në shtëpinë e nënkryetares së Parlamentit Europian u gjetën çanta me para, shuma e të cilave ende nuk dihet. Po ashtu një valixhe plot me para kishte edhe babai i saj, i cili ishte në lëvizje, pasi ishte alarmuar nga bashkëpunëtorët e tij”.

Hetimi fokusohet në veprimet e organizatorit të Kupës së Botës, i cili besohet se ka ndikuar në vendimet financiare dhe politike të Parlamentit Evropian duke paguar shuma të mëdha parash ose duke ofruar dhurata.

Marrëdhënia Kaili-Katar

Kujtojmë se me rastin e Kupës së Botës, eurodeputetja greke dhe zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian shkoi muajin e kaluar në Katar, ku pati një takim me zyrtarë shtetërorë, me qëllim hapjen e një dialogu parlamentar mes Dohas dhe Bashkimit Evropian.

Duke folur pak ditë para, se Parlamenti Europian të thoshte fjalën e tij për këtë çështje, Kaili e cilësoi Katarin si “pionier” në çështjen e marrëdhënieve të punës.

Pas zhvillimeve të fundit dhe hetimit nga autoritetet belge për korrupsionin e zyrtarëve europianë, eurodeputetja Eva Kaili është larguar nga PASOK.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit