Momenti kur djali ‘hero’ ngre kamionin që ra mbi të atin dhe e shpëton atë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.12.2022, 23:57

Një adoleshent në Kaliforni ngriti një kamion për të shpëtuar babanë e tij që ishte bllokuar poshtë. Dalin Wilkinson, 15 vjeç shpëtoi babain e tij Matthew Wilkinson pasi automjeti ra mbi të ndërsa ai po punonte poshtë tij.

Kamioni thjesht ra mbi të. Isha i trembur. E dëgjova të bënte një zhurmë sikur po jepte shpirt. Thjesht vrapova dhe u përpoqa sa më shumë që të mundja ta ngrija aq sa ta nxirrja jashtë.

Vetëm kur Matthew pa pamjet nga kamerat e sigurisë së familjes së tij, kuptoi se çfarë kishte ndodhur. Videoja tregon djalin e tij duke përdorur të gjithë forcën e tij për të ngritur automjetin, duke shpëtuar babain e tij.

Djali im është heroi im. Ai më shpëtoi jetën.

Matthew filloi të punonte në frenat e kamionit të tij pasi u kthye në shtëpi vonë të hënën në fillim të këtij muaji. Djali i tij adoleshent e kontrolloi dhe filloi ta ndihmonte. Babai tha se ai e kishte rregulluar automjetin e tij disa herë në të kaluarën, por s'kishte hasur asnjë problem.

U futa poshtë kamionit dhe nisa ta rregulloja. Në një moment kamioni ra mbi mua. Nuk mund të flisja as të bërtisja.

Matthew pësoi një dëmtim në mushkëri, shpatull dhe një brinjë të thyer.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit