Iran/ Dëshmi tronditëse të mjekëve: Policët i qëllojnë femrat në sy dhe në organet gjenitale

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 09.12.2022, 11:11

Rrëfimet e mjekëve në Iran për sulmet e forcave të sigurisë ndaj grave që protestojnë kundër regjimit janë tronditëse.

Sipas mediave të huaja mjekët dhe infermierët, të cilët trajtojnë protestuesit në fshehtësi për të shmangur arrestimin, vunë re se forcat iraniane i godisnin burrat në vende të ndryshme dhe gratë në vende të ndryshme.

Kështu shumica e protestuesve femra kishin marrë lëndime në fytyrë dhe organe gjenitale, ndryshe nga meshkujt kishin lëndime në këmbë, të pasme dhe në shpinë.

Sipas medias britanike ‘The Guardian’, e cila disponon foto që vërtetojnë rrëfimet e mjekëve, forcat iraniane po godasin nga afër protestuesit me plumba të vegjël.

Një mjeke nga provinca qendrore e Isfahanit tha se ajo besonte se autoritetet po sulmonin në mënyra të ndryshme të dy gjinitë “sepse ata duan të shkatërrojnë bukurinë e këtyre grave".

Një nga rastet ishte një grua 20-vjeçare që kishte marrë dy plumba në organet gjenitale.

Dhjetë fishekë të tjerë ishin futur në pjesën e brendshme të kofshës së saj. Ato 10 fishekë të vegjël u hoqën lehtësisht, por ato dy në organet gjenitale të saj ishin një sfidë”, tha doktoresha.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit