Deputeti britanik: Gjuha e Braverman për shqiptarët përkeqëson situatën e brishtë dhe të rrezikshme

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.12.2022, 16:42

Gjuha që Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suela Braverman po përdor për azilkërkuesit shqiptarë po “përkeqëson” një situatë tashmë të rrezikshme, ka paralajmëruar një deputet veteran konservator.

Sir Roger Gale dënoi retorikën e përdorur nga Sekretarja e Brendshme e cila ka veçuar shpesh shqiptarët pasi përbëjnë numrin më të lartë të emigrantëve që kalojnë me gomone.

Komentet e Sir Roger pasuan ato që ambasadori shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar Qirjako Qirko u tha deputetëve se fëmijët nga vendi i tij po bullizohen në shkollat ​​e Mbretërisë së Bashkuar për shkak të një "fushate diskriminimi".

Kam frikë se gjuha e përdorur nga Sekretarja e Brendshme dhe të tjerët po përkeqësom atë që tashmë është një situatë shumë e brishtë dhe e rrezikshme.

Braverman muajin e kaluar u kritikua për deklaratën se emigrantët që mbërrijnë me gomone po pushtojnë vendin. Ajo tha se Mbretëria e Bashkuar kishte parë një "rritje të numrit të të ardhurve shqiptarë" dhe i cilësoi ata kriminelë.

Sir Roger, zona elektorale e Thanet-it të Veriut të të cilit mbulon objektin e përpunimit të emigrantëve në Manston, u pyet nëse Sekretarja e Brendshme duhet ta zbusë gjuhën e saj. Ai tha:

Epo, nuk mendoj se ngacmimi është i pranueshëm nga askush në çdo vend dhe në çdo kohë. Dhe nëse fëmijët shqiptarë ngacmohen në shkollë, atëherë kjo është shumë e padëshirueshme dhe e dënueshme. Pra, a e dënoj? Po, sigurisht që po”.

Shqiptarët përbënin pak më shumë se një të tretën e kalimeve të Kanalit në nëntë muajt e parë të vitit, treguan shifrat e publikuara nga Home Office muajin e kaluar. Qeveria thuhet se po shqyrton planet për të përshpejtuar largimin e azilkërkuesve nga vendet e përcaktuara "të sigurta", një listë që do të përfshinte Shqipërinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit