A është takuar Apasiev me ambasadorin e ri të SHBA-së?

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.12.2022, 13:41

Lideri i Levicës, Dimitar Apasiev, në një intervistë për numrin e fundit të “Focus” thotë se nuk do ta shihni kurrë një foto të tij nga një takim në një ambasadë, ku do të shkonte “duke kënduar”.

Nuk ka problem të takohem me ambasadorët në Parlament. I pyetur nëse përveç ambasadorit rus, ka komunikim edhe me ambasadorët perëndimorë, përfshirë edhe ambasadën amerikane, ai thotë:

Me ambasadorin rus deri më tani kemi pasur dy takime me kërkesë të tij.

Ne kemi një parim pune për ambasadat, që do të thotë që ne nuk shkojmë tek ato, nuk do të shihni foton time duke hyrë në një ambasadë duke kënduar. Kemi pritur të gjithë ata që kanë kërkuar këtu në Parlament, ne jemi nikoqirë dhe ata janë mysafirë. Deri tani kemi marrë një duzinë, pra Kroaci, Bruksel, OSBE, Francë, Rusi dhe nuk kemi pasur takim me ambasadorin e ri të SHBA-së, dhe të them të drejtën, nuk kemi pasur kontakt me ish ambasadoren. Ndoshta vjen nga informimi i rremë që kanë nga armiqtë tanë politikë dhe na konsiderojnë të tillë. Por pas zgjedhjeve të ardhshme nuk do të mund të kontaktojnë me ne dhe mendoj se tani edhe pozicionet e reja në ambasadë po mendojnë se si të na afrohen. Ende nuk kemi një takim zyrtar, por këtu po e themi publikisht, si gjithë të tjerët, se nëse ambasadorja amerikane kërkon pranim, ne do të jemi të lumtur ta presim në Kuvend, thotë Apasiev.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit