Qyteti në SHBA zgjedh një 18-vjeçar për kryetar të bashkisë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 08.12.2022, 12:05

Nëse në Shqipëri kemi 32 vite me të njëjtat figura në krye të vendit dhe kryetarë bashkie, që tashmë u është fryrë barku prej babëzisë për ta vjedhur popullin e zonës ku drejtojnë, në SHBA i besojnë një 18-vjeçari.

Jaylen Smith në maj mori diplomën e shkollës së mesme, ndërsa pas disa muajsh është zgjedhur kryetar bashkie i një qyteti të vogël në SHBA, i quajtur Earle, me një popullsi prej rreth 2 mijë banorësh.

Smith tha se ishte puna e tij në shoqatën e qeverisë së studentëve në shkollë, që e bëri atë të pasionuar dhe të vendosur për t'i shërbyer komunitetit të tij në një nivel më të lartë. I riu kërkon që ta ndihmojë popullin e tij të jetojë në kushte më të mira.

Gjithsesi ai është i vetëdijshëm se kjo nuk ndodh brenda natës. Ai dëshiron të rindërtojë qytetin duke e çliruar nga shtëpitë e braktisura, të bëjë departamentin e policisë funksional për 24 orë, të krijojë vende pune për të rinjtë dhe të zbatojë transportin publik për në dyqanet ushqimore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit