Po përpiqej të fliste me to, 58-vjeçari pickohet për vdekje nga një tufë bletësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.12.2022, 23:04

Një burrë është pickuar për vdekje pasi u përpoq të fliste me një tufë bletësh që ai besonte se ishin rimishërim i paraardhësve të tij në Afrikën e Jugut . Nkosentsha Njimbana, 58 vjeç, vdiq në shtëpinë e tij në Zalara, Afrika e Jugut më 5 nëntor pasi foli me bletët gjatë një ceremonie tradicionale.

Në disa kultura afrikane, besohet se paraardhësit vizitojnë të afërmit e tyre të gjallë në formën e bletëve ose hardhucave, shpesh për të paralajmëruar familjen që të kryejë ritualet e duhura tradicionale. Bletët kishin fole në pronën e Nkosentsha në Kepin Lindor, të cilën vëllai i tij tha se e kishte marrë si një shenjë se paraardhësit e tij kishin ardhur për ta vizituar.

Kjo është gjëja më e dhimbshme që ka ndodhur ndonjëherë në familjen tonë. Nuk e kuptojmë pse ishin kaq të zemëruar me të, por ai i kishte mirëpritur në shtëpinë e tij. Ai kurrë nuk u përpoq t'i dëbonte me dhunë.

Zëdhënësi tradicional Loyiso Nqevu, duke folur për mediat, tha se incidenti zbulon zemërimin e të parëve. Nqevu tha se dështimi për të deshifruar mesazhin e paraardhësve mund të ketë bërë që bletët të kthehen kundër tij.

Shpirtrat e paraardhësve gjithashtu mund të rimishërohen në hardhuca monitoruese të ujit, sipas shëruesve tradicionalë. Nqevu tha se sapo një hardhucë ​​monitoruese e ujit ose bletë hyjnë në një shtëpi, familja duhet të konsultohet me shëruesit tradicionalë për të kuptuar se çfarë ceremonie duhet të kryhet. Shumë nga ceremonitë janë të shtrenjta, me familjet që duhet të kursejnë me muaj për t'i përballuar ato.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit