Veliaj dënon dhunën ndaj Berishës por nuk thotë asnjë fjalë për dhunën ndaj shitësve ambulantë

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 07.12.2022, 19:45

Qokën ndaj grushtit që hëngri Berisha nuk e kurseu as Erion Veliaj. Pasi u mundua t’i gjente një vend për të zhvilluar protestën, ndonëse shefi i tij nuk e lejoi, Veliaj gjeti dhe disa fjalë ngushëlluese për Sali Berishën.

“Kur ti shikon a ke dhune si ato që pamë dje, ajo nuk ishte një gjë e bukur. Nuk ka rëndësi ndaj kujt, nuk ka rëndësi mosha, nuk ka rëndësi nëse jemi dakord politikisht, apo kundër politikisht, të godasësh qoftë gruan në shtëpi, qoftë një të moshuar në rrugë, qoftë një fëmijë në klasë, janë sjellje jo civilizuese”-tha Veliaj teksa ndizte dritat te Kalaja e Tiranës.

Mirëpo kryebashkiaku nuk përmendi në asnjë moment dhunën që vartësit e tij ushtrojnë ndaj shitësve ambulantë. Çdo ditë ata që shesin spinaq e qepë, ata që shesin misra të pjekur apo ata që mbledhin bidona në kazanët e papastruar të Veliajt, dhunohen verbalisht e madje në disa raste edhe fizikisht nga policia bashkiake.

Për ta Veliaj nuk kujtohet pasi i prishin imazhin dhe të varfërit që luftojnë për bukën e gojës nuk i pëlqen Veliajt t'i shoh. Ai e ka projektuar Tiranën si një fasadë që shkëlqen e që nuk ekziston as varfëria, nuk ekzistojnë rrugët me gropa apo mungesa e ujit të pijshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit