Franca ndihmon qytetarët e saj: Ofron 100 € kompensim karburanti për ata që shkojnë me makinë në punë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.12.2022, 19:06

Në një kohë që çmimet e karburanteve janë rritur në shumë vende të botës, qeveria franceze do të ndihmojë njerëzit që po përballen me këtë problem.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne njoftoi ditën e sotme se duke filluar nga janari i 2023 një kompensim karburanti prej 100 eurosh do të jepet për 10 milionë francezët më të varfër. Ajo tha se paratë do t'u jepen francezëve që kanë nevojë për makinën e tyre për të shkuar në punë.

Një familje e përbërë nga dy të rritur që përdorin makinën e tyre për të shkuar në punë mund të përfitojë 200 euro. Ndihma do të paguhet " sapo ta kërkoni ", " nga fillimi i vitit të ardhshëm. Kjo përfaqëson një zbritje prej " 10 cent për litër " për ata që udhëtojnë 12,000 kilometra në vit, " mesatarja e asaj që bëjnë francezët ". Ne do të vazhdojmë të mbrojmë fuqinë blerëse të francezëve.

Francezët e interesuar për komepnsimin e qeverisë do të duhet të shkojnë në faqen impots.gouv.fr , të fusin numrin e tyre tatimor dhe targën e tyre, të plotësojnë një "deklaratë" që tregon se ata kanë nevojë për makinën e tyre për të shkuar në punë, në mënyrë që të marrin këto 100 euro në llogarinë e tyre bankare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit